1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bilime Göre Sevilen Bir İnsan Olmanın 10 Yolu

Bilime Göre Sevilen Bir İnsan Olmanın 10 Yolu

Birçok şeye cevap veren bilim, insan ilişkileri konusu ile ilgili da çoğu incelemeye ev sahipliği yapıyor. Bu yazımızda sevilen bir insan olmanın en önemli gerekçelerini listeledik.
Günlük hayatın gerilimi ve çoğu sürpriz gelişmeyle beraber insanlarla olan ilişkilerimiz de değişime maruz kalabiliyor. Bu vaziyet bazı insanların atlatabildiği bir sorun olsa da çoğu insanın da içine kapanmasına neden olabiliyor.

Bu yazımızda bilimsel incelemelerın onayladığı 10 adet nedene göz atacağız. Bu unsurların her birinin bilimsel olarak insanlarla olan ilişkilerimizi olumlu istikamette etkilediği biliniyor.

1. Vücut dilini taklit etmek:

İlk bakışta biraz garip gibi görünse de karşımızdaki kişinin jest ve mimiklerini taklit etmek daha olumlu bir iletişimin altın anahtarı. Karşınızdaki kişinin vücut dilini taklit etmenin iyi bir iletişim sağladığı bilimsel olarak onaylanmış bir gerçek.

bilime-göre-sevilen-bir-insan-olmanın-10-yolu-bir-portal 1
2. Birlikte daha çok vakit geçirmek:
Bir kişiyle ne kadar çok vakit geçirilirse o kadar yakınlaşıldığı her bireyin kabul ettiği bir gerçek. Bilimin “maruz kalma etkisi” olarak adlandırdığı bu vaziyet, insanların sıklıkla gördüğü şeyi zaman içinde daha çok sevmesiyle ortaya çıkıyor. Bilim, bunun insanın doğasında olduğunu çoğu farklı incelemeyle kanıtlıyor.

3. Övgüyü kontrol altına almak:

Her insan övgü ve iltifattan hoşlanır. Peki bir şahsa herhangi birini tanımlarken kullandığınız sıfatların sizinle ilişkilendirildiğini biliyor muydunuz? Bu tanımın mucidi olan IFL Science, “herhangi birini kibar ve yazeki olarak tanımlarsanız insanlar sizi de bu sıfatlarla tanımlar” diyor. Buna ek olarak sıklıkla yapılan iltifatların ve övgülerin de ters etki yarattığı bilimsel bir gerçek. Zamanında yapılan ve üzerine düşünülmüş olan övgünün fazlasıyla yapıcı olduğuysa bir diğer gerçek.

bilime-göre-sevilen-bir-insan-olmanın-10-yolu-bir-portal 2

4. Mutlu kalmak:

Hiç kimse çevresinde sürekli somurtan ve mutsuz olan birini görmek istemez. Çünkü çevrenizdeki herhangi birinin düşük modu sizi de epey etkileyecektir. İnsanlarla olan ilişkilerinizin daha sağlıklı ve kalıcı olmasını istiyorsanız mutlu görünmeyi unutmamanız gerekiyor. Çevresinde mutlu ve pozitif insanların bulunduğu insanların daha iyi ve verimli olduğu da kanıtlanmış bir vaziyet.

5. Hata yapmak:

Biraz garip gibi görünse de hata yapmak insanların size olan bakış açısını olumlu istikamette etkiler. Sanılanın aksine sürekli kusursuz gibi görünmeye çalışmak sizi çok daha kötü bir konuma koyuyor. Hata yaptığınızı ya da pabileceğinizi insanlardan saklamamak sizin için ve çevreniz için çok daha yararlı olacaktır.

6. Küçük dokunuşlar yapmak:

Birçok bilimsel inceleme, çift ilişkilerde ve günlük yaşantımızda iletişim durumundayken küçük dokunuşların yararlı olduğunu söylüyor. Omuza ya da kola yapılan ufak dokunuşlar daha sıcak bir ruh hali sunmuş olduğu için ilişkileri direkt olarak etkiliyor ve karşınızdaki kişinin sizi daha pozitif biri olarak görmesini sağlıyor.

bilime-göre-sevilen-bir-insan-olmanın-10-yolu-bir-portal 3

 

7. Gülümsemek:

Dördüncü maddede de açıkladığimiz üzere pozitif enerji yaymak oldukça önemli. Çevrenizdeki insanların sizi katı bir tanesi değil de sevimli biri olarak hatırlaması hem belleklardaki yerinizi sabit kılar hem de ilişkilerinizdeki bağı kuvvetlendirir.

8. Sevildiğini hissetmek:

Birçok deneyle kanıtlanmış olan bu gerçek, herhangi birinin bizden güzellandığını ve yasempati duyduğunu düşündüğümüzde ona daha yakın hissettiğimizi kanıtlıyor. Bu da daima olumlu bir profille yaşamayla olabilecek bir vaziyet.

9. Mizah anlayışına sahip olmak:

Şüphesiz ki bir insandan etkilenmemize neden olan en önemli faktörlerden biri mizah anlayışı. Kaliteli sayılabilecek düzeyde mizah anlayışına sahip olan insanların her ortamda sevildiği kabul edilmiş bir gerçek.

bilime-göre-sevilen-bir-insan-olmanın-10-yolu-bir-portal 4

10. İnsanları dinlemek:

Biriyle sağlıklı bir ilişki kurmanın asli şartı doğru biçimde tanımak olsa gerek. Doğru tanımanın ilk aşaması da karşımızdaki kişinin anlattıklarına kulak vermekten geçiyor. Böylece doğru biçimde tanıdığımız insanlarla olan ilişkilerimiz çok daha sağlıklı olacaktır.
ukarıda listelediğimiz maddelerin her biri IFL Science tarafından bilimsel incelemelera dayanarak resmiyete kavuşturulmuş unsUrlar. Tabii ki her insanda aynı etkiyi yaratması olası değil yalnız toplum tarafından sevilmenin başlıca şartları olarak yukarıyadaki maddeleri örnek gösterebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen