1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bilim İnsanları Bir Topolojik Materyal İlginç Bir Davranış Keşfetti

Bilim İnsanları Bir Topolojik Materyal İlginç Bir Davranış Keşfetti

Yapılan hesaplar ve ölçümler neticesinde Ghimere ve grup arkadaşları, CoNb3S6'nın topolojik bantlar içerdiğini öne sürüyorlar.

Argonne bilim insanları iyi tanınan iki ebatlı bir malzemenin içine geçişi sağlayacak olan metal atomları yerleştirerek yeni bir topolojik malzeme katagorisini tanımladılar.

Son senelerde bilim insanlarının ilgisini, olağan dışı ve bölünmüş davranış gösteren yeni bir malzeme çekiyor. Topolojik materyaller olarak adlandırılan bu yapılar, yüzeylerinde içlerinde olmasından değişik davranış sergileyebiliyorlar. Bu davranış, potansiyel elektronik ve spintronik uygulamalarla ilgilenen teknoloji uzmanlarının ve maddenin yeni durumları üstünde çalışan bilim insanlarının ilgisini çekiyor.

(AntiferRomanyetik bir maddenin X-Ray görüntüsü)

ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda yaptığı araştırmada, bir antiferromanyetik madde olan CoNb3S6‘nın son derece büyük bir anormal Hall tesirlerine (AHE) sahip bulunduğu meydana çıktı. Hall tesirleri ise, bir maddenin topolojik materyal bulunduğunun göstergelerinden biri.

Basit olarak anlatmak gerekirse, bir elektronun bir manyetik alandan geçerken meydana getirdiği tesir olarak tariflenen Hall tesirleri, bütün elektriksel iletkenlerde gözlemlenebiliyor. Çalışmayı yürüten profesör Nirmal Ghimire ve meslektaşları, CoNb3S6‘ya baktı ve beklenmedik bir şey buldu: az manyetik alanlarda çok büyük anormal Hall etkileri.

Yapılan hesaplar ve ölçümler neticesinde Ghimere ve grup arkadaşları, CoNb3S6‘nın topolojik bantlar içerdiğini öne sürüyorlar. Argonne Malzeme Bilimi Bölümü Yöneticisi ve çalışmanın ortak yazarı olan John Mitchell husus ile ilgili şu söylemlerde bulunuyor:

topolojik-materyal-birportal

Topolojik özellikler, malzemenin simetrisinin birleşiminden ve aynı vakitte bu topolojik özellikleri Fermi civarına (sıfır sıcaklıkta sahip olunan en yüksek elektronik enerji durumu) yerleştirmek için doğru elektron konsantrasyonunun birleşiminden kaynaklanıyor. Şuana kadar Fermi civarına gelebilmek için gerekli topolojik özellikleri gösteren yalnızca birkaç gereç bulundu. Daha çoğunu bulmak içinse fizik ve kimya bilimlerinin son derece çalışması gerekiyor.”

Mitchell’e göre keşif, ileride malzeme bilimindeki gelişmenin önünü açabilir. “Artık bu tarz özellikleri gösteren materyaller için kullanabileceğimiz bir ölçü var. CoNb3S6 iki boyutlu malzemelerin en mühim üyelerinden biri. Bu yüzden yeni topolojik maddelerinin keşfedilmesine yeni bir kapı açabilir.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen