İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Beyninizi Genç Ve Sağlıklı Tutacak 10 Bilimsel Yöntem

Beyninizi Genç Ve Sağlıklı Tutacak 10 Bilimsel Yöntem

Yaşınız ilerledikçe bunun etkileri beyin üzerinde görülebiliyor. Yaşlanma sonucunda beyninizdeki fonksiyonlar yavaşlayabiliyor hatta çağımızın en büyük problemlerindan alzheimera bile neden olabiliyor. Tüm bunların yanı sıra bunları engellemek için yapabilecekleriniz de mevcut. Biz de beyninizi sağlıklı ve genç tutmanız için yapabileceklerinizi listeledik.
İnsan beyni, zaman geçtikçe işlevlerini yitirebiliyor. Bunun önüne geçmek imkânsız gibi görünse de aslında olay hiç de göründüğü gibi değil. Beynimiz, belirli şeylerin eksikliği veya belirli maddelerin kullanımı sonucunda zarar görebiliyor ve fonksiyonuni yitirebiliyor. Eğer beyninizin fonksiyonunu yitirmeden çalışmasını istiyorsanız, siz de haberimizdeki maddeleri hayatınıza entegre ederek bu süreci yavaşlatabilirsiniz.

10. Egzersiz yapın:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 1

Araştırmalar sonucunda kaslarınızı kullanmanın bunun yanı sıra zihninize de iyi geldiği kanıtlandı. Düzenli biçimde egzersiz yapan hayvanların oksijen bakımından zengin kan taşıyan damarlarının beyin bölümünde arttığı da gözlemlenenler arasında. Egzersiz yapmanın bunun yanı sıra yeni sinir hücrelerinin gelişiminde ve beyin hücrelerinin bağlantılarını geliştirmede önemli bir rol oynadığını söylemekte de fayda var.

Kaynak: sciencemag.org

9. Beslenme biçiminizi düzeltin:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 2

Düzenli ve iyi beslenmek vücudunuzun yanı sıra zihin sağlığınız için de fazlasıyla önemlidir. Düzenli beslenmeye örneğin içerisinde meyve, sebze, balık, kuruyemiş ve işlenmemiş yağ gibi besinleri içeren Akdeniz diyeti gösterilebilir. Araştırmalara göre bu diyeti uygulayan insanların alzheimera yakalanma risklerinin daha az olduğu ortaya kondu.

Kaynak: US National Library of Medicine National Institutes of Health

8. Kan basıncınızı geliştirin:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 3

Orta yaşlardaki yüksek kan basıncı, ileriki yaşlardaki bilişsel zayıflama risklerini artırmaktadır. Kan basıncınızı, diğer bir deyişle tansiyonunuzu, oldukça düşük tutacak bir yaşam şekli edinmek, beyninizi koruma altına almak için yapabileceklerinizin başında geliyor. Stresi azaltıp iyi ve dengeli bir beslenmeyle kan basıncınızı düşük tutabilirsiniz.

Kaynak: neurology.org

7. Kan şekerinizi düzenleyin:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 4

Diyabet, alzheimer ve bunamada önemli bir rol oynar. Diyabet konusu ile ilgili kendinizi güvence altına almak için egzersiz yapabilir ve düzenli beslenebilirsiniz. Eğer hâlâ kan şekeriniz üzerinde istediğiniz denetimi sağlayamıyorsanız gerekli ilaçları alarak bunu başarabilirsiniz.

Kaynak: National Institutes of Health

6. Kolesterolünüze dikkat edin:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 5

LDL (kötü) kolesterolün yüksek seviyelerinde bunama ve alzheimer sık görülen şikayetlerdendir. Düzenli bir beslenme, egzersiz, kilo denetimi ve tütün kullanımından kaçınma sonucu kolesterol seviyelerinizi istenilen düzeyde tutabilirsiniz.

Kaynak: Mikael Simons et al.

5. Tütün kullanımından kaçının:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 6

Başlıca sigara olmak suretiyle bütün tütün ürünlerinden uzak durun. Sigara, içerisinde bulundurduğu nikotin sonucunda beyne, kan dolaşımına ve solunum sistemine ciddi zararlar verir. Aynı zamanda beynin bilişsel fonksiyonlerina de zarar verdiği bilinen tütün mamullerinin kullanımını keserek beyninizi sağlıklı tutabilirsiniz.

Kaynak: US National Library of Medicine National Institutes of Health

4. Alkol tüketimini abartmayın:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 7

Aşırı alkol tüketimi, bunama ve alzheimerın başlıca nedenlerindendir. Araştırmalar sonucunda günde iki kadeh alkol tüketiminin sağlığa belirli bir zararı görülmediği söyleniyor. Riski sıfıra indirmek isteyenler hiç alkol tüketmeyerek kendilerini güvence altına alabilir.

Kaynak: National Institute of Alcohol Abuse and Alcoholism

3. Duygularınızı önemseyin:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 8

Endişeli, bunalımlı, uykusuz veya yorgun insanlar genelde bilişsel fonksiyon testlerinde daha düşük puanlar almaya yatkındır. Bu düşük puanlar genelde ileriki yaşlarda oluşabilecek problemleri öngörmese de iyi bir zihin sağlığı ve dinlenebileceğiniz bir uyku düzeni netlikle amaçlamanız gereken bir hedef.

Kaynak: journals.sagepub.com

2. Kafanızı koruyun:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 9

Orta ve şiddetli çarpmalar sonucunda bilişsel sorunluluklar ortaya çıkabilir. Kafanıza gelebilecek darbeleri engellemeye çalışarak beyninizin sağlığını ve gençliğini koruyabilirsiniz.

Kaynak: jnnp.bmj.com

1. Sosyalliğe önem verin:

genc-saglikli-beyin-bir-portal 10

Güçlü sosyal bağlar sonucunda bunama ve alzheimer riskinin azaldığı araştırmalar sonucunda görülmüştür. Tüm bunların yanı sıra güçlü sosyal bağlarla beraber kan basıncında da bir düşüş ve daha uzun bir yaşam süresi de gözlemlenir.

Kaynak: journals.sagepub.com

Beyninizi genç ve sağlıklı tutmanın tekniklerini incelediğimiz içeriğimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Beyninizi, bedeninizi ve psikolojinizi sağlıklı tutmanız; diğer bir içeriğimizde görüşmek isteklerimizle

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. bizim ülkede bunların hepsini yapabilen adam ölümsüz olur zaten akşam haberler izlemesi marketteki fiyatları görmesi yeter