1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Beynin Belli Bölümlerini Elektrikle Eşlemek, Depresyona İyi Geliyor

Beynin Belli Bölümlerini Elektrikle Eşlemek, Depresyona İyi Geliyor

Son incelemelere göre beyne verilen invasif olmayan elektrik dalgaları majör depresyon tedavisinde büyük bir kapıyı aralayabilir.

Bugüne kadar ilk kez görülen bir türde olan inceleme University of North Carolina’ya bağlı incelemeciler tarafınca yapıldı. Yeni bir tür invasif olmayan elektrikli beyin simülasyonunun denendiği kişilerde, depresyon belirtilerinin azaldığı görüldü. Alanında görülmemiş bir ufuk açan çalışmalar, daha geniş biçimde düzenlenmek üzere yeniden yapılacak.

Beyin simülasyonu bilim için aslında yeni bir alan sayılır. Bilim insanları da bu yeni alanı araştırmak için ellerinden gelen bütün teknikleri deniyorlar. Bu teknikler beyne manyetik titreşimler yollamaktan, belli nöral bölümleri uyarmaya kadar uzanıyor. Üniversitenin inceleme bölümünü yöneten Flavio Frohlich ise bu çalışma için transkraniyal alternatif akım uyarımı (TACS) adı verilen bir teknik uyguladı.

beyin-frekans-bir-portal

Deyin berin simülasyonu (DBS) adı verilen teknikden farklı olarak, TACS çalışmaları için hiçbir cerrahi prosedüre ihtiyaç duyulmuyor. Aynı zamanda farklı bir tedavi paradigması uygulayan TACS, hafif elektrik akımlarını kullanarak kişinin beyninin belli bölümlerini birbirlerine eşliyor. TACS bunun yanı sıra işitsel halüsinasyonlar, şizofreni, süreğen sırt ağrısı gibi vaziyetlerin tedavisinde de denendi. Aynı zamanda uyku sırasında uygulanan kişilerin bellek kapasitelerini arttırmak için de deneniyor.

Araştırma için majör depresyon tedavisi gören 32 kişi toplandı ve herhangi olarak üç gruba ayrıldı. Bir grup plasebo etkisini gözlemek için tutuldu. Bir grup kontrol grubu 40-Hertzlik müdahaleye maruz kalırken, bir tedavi grubu da 10-Hertzlük TACS müdahalesine maruz bırakıldı.

Tedavinin hipotezi olarak majör depresyon yaşayan kişilerin beyinlerinin sol ön loblarında yaşanan aşırı elektrik titreşimleri gösteriliyor. ‘Ön alfa asimetrisi’ adı verilen bu vaziyet, sol ön lobda yaşanan bu dinamikliğin sağ ön lobda yaşanan hareketlerle eşleşmişlik vaziyetini kaybetmesi üzerine ortaya çıkıyor. Araştırmacıların hedefi ise bu iki ön loblarda yaşanan dinamikliği birbirine eşleyerek depresyon semptomlarını azaltmak ve hatta kökten çözüme ulaştırmak. Bu bölgelerde yaşanan dinamiklik 8-12 Hertz arasında olduğu için, 40 Hertzlik müdahalenin bu bölümdeki titreşimlerin frekansla mı yoksa uyarıyla mı ilgili olduğunu anlamasına katkı sağlaması bekleniyor.

beyin-frekans-2-bir-portal

Beş gün boyunca, her denek, 40 dakikalık uyarılara maruz kaldı. Tedavi sonrasında ise iki ve dört haftalık takip biçimlendirmeleri yapıldı. Araştırmacılar, dört haftalık takip biçimlendirmesinde üç grup arasında da anlamlı bir fark bulamadı. Garip bir biçimde, iki haftalık takip biçimlendirmesinde oldukça önemli bir fark tespit edildi. 10 Hertz grubunun etkileyici bir biçimde yüzde 70’i, iki haftalık biçimlendirmede depresyon belirtilerinde en az yüzde 50 azalma olduğunu bildirildi. Bu, aynı anda hem plasebo hem de 40 Hertz denetimindeki gruptan çok daha yüksekti.

İlgili Yazı

Beyninizi Genç Ve Sağlıklı Tutacak 10 Bilimsel Yöntem

Türünün ilk örneği olan bu incelemenin sonuçlarından ne çıkarımlar yapılabileceği hâlâ belli değil. Cesur sonuçlar yapmak için çok daha büyük bir topluluğa ihtiyaçları olduğunu bildiren incelemeciler, şimdiden yeni bir incelemeye daha başlamak için örnek kişi sayısını arttırmaya çalışıyor.

“Bunun yeni bir tür çalışma olduğunu not etmek önemli. Bu incelemeye bilgisayar simülasyonları ve preklinik çalışmalar ile başladığımızda, TACS’ın şu an için gerçek bir tedavi hâline gelmesini bırakın, TACS’ın uygulanmasından sonraki günlerde insanlarda bir etki görüp görmeyeceğimiz belli bile değildi.“ diyen Frohlich, sözlerini şöyle noktaladı: “İnsanlara arka arkaya birkaç gün tedavi etsek ne olacağı ve ya haftalar sonra ne gibi bir etki göreceğimiz belli değildi. Bu yüzden, bu çalışmadan bu kadar olumlu sonuçlar gördüğümüz gerçeği, yaklaşımımızın çoğu insana yardımcı olabileceğine dair bana güven veriyor”

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen