İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bazı İnsanların Kilo Alamamaları Bilimsel Olarak Açıklandı

Bazı İnsanların Kilo Alamamaları Bilimsel Olarak Açıklandı

Herkesin hayatında “Ne yersem yiyeyim, kilo almıyorum” diyen bir insan vardır. Kabul edelim ki samimi içe bu insanlara karşı bir imrenme duyarız. Kilo alma üstüne şimdiye kadar çok çok söylem oldu. Bu durumun arkasında yatan bilimsel gerçek ortaya çıktı.
Obezite, dünyada yaşanan sıhhat problemlerının başında gelen bir hastalık olarak tanımlanıyor. Sayısı hiç de azımsanamayacak kadar çok olan insan, obezite ile mücadele amacıyla büyük zorluklar yaşıyorlar. Bu sıhhat probleminin altında yatan problemler  yeme bozuklukları, egzersiz yapmamak gibi şahsi faktörler de olabilirken, temelinde hastalığa meyilli olan bireylerin, kalıtsal olarak bu hale elverişli oldukları bilimsel olarak kanıtlandı. Kilo almaya neden olan faktörün genlerden kaynaklı olabileceği tanınan bir gerçek. Kilo almamanın da aynı sebepten kaynaklandığı bilinmiyordu.

zayıflık-geni-bir-portal 1
Bazı insanlar, gerçekte de ne yerse yesinler kilo almıyorlar. Ömürleri süresince zayıf ve daha sıhhatli bir vücuda sahip olabiliyorlar. Çoğu vakit bu kişilere, çevreleri doğrulusunda yalan söylüyor ibaresi takındırılsa da gerçekte durumun gerisinde yatan bilimsel bir gerçek var: Genler.

zayıflık-geni-bir-portal 2
Bilim insanları, tıpkı obeziteye neden olan genler gibi, zayıf kalmaya da neden olan genlerin olduğunu keşfettiler. Binlerce insanın DNA’sı üstünde oluşturulan incelemeler sonucunda, bölge koşulları gibi faktörler elenerek, bireylerin arasında kilo farkı yaratan hale, genlerin neden olduğunu ispatladılar. Araştırmayı yapan ekip, bireylerin kalıtsal kodlama ile nesiller boyu zayıf kalabilme olanağı olduğunu söylerken, yeme alışkanlıkları, spor yapma gibi şahsa bağlı faktörlerin, kilo denetimi üstünde hala en büyük tesire sahip olduğunun bilhassa altını çizdi.

zayıflık-geni-bir-portal 3
Genleri arasında fark olan kişiler, aynı yemekleri yediklerinde, kilo alma şekillerinin değişik olacağını gösteren bu araştırma, namacıyla birtakım insanların çok yemesine rağmen, eşit derecede kilo almadıklarını ispatlıyor. Bilim insanları, oluşturulan gen çalışmalarına bakarak kilolu insanların çaresiz hissetmemeleri gerektiği konusu ile ilgili uyararak, sıhhatli bir hayat için en mühim kavramın, egzersiz gerçekleştirme ve düzgün beslenmek olduğunu vurguladılar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen