1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Başarılı Olmak İsteyenler için Amatör Bir Fotoğrafçıdan 13 Başarı Tavsiyesi

Başarılı Olmak İsteyenler için Amatör Bir Fotoğrafçıdan 13 Başarı Tavsiyesi

Fotoğrafçılık bölümünde çoğu engelle karşı karşıya kalmış fakat kendisine belirli dersler çıkarmış olan amatör bir fotoğrafçının tavsiyelerini sizler için derledik.
Belirli bir hususta kendimizi ilerletmek istediğimiz vakit önümüze birtakım engeller çıkabiliyor. Bu engellerin bazıları elimizde olmayan sebeplerden ötürü çıkıyor gibi görünse de birtakım durumlarda kendimizi bahanelerin arka kısmına saklanırken bulabiliriz.

Eğer bu tür bir hal sizin de başınıza geldiyse ya da bu tür bir halin içerisindeyseniz birtakım şeyleri kendinize itiraf etmenizin zamanı gelmiş demektir.

Bugünkü haberimizde amatör bir fotoğrafçının fotoğrafçılık husussu ile ilgili itiraflarına değineceğiz.

1. Kameranızdaki kusurlara odaklanmak sadece yeni bir kamera alabilmek amacıyla uydurduğunuz bir bahanedir. Bunun üstesinde gelmek amacıyla kameranızın araştırmalarını tekrardan okuyabilirsiniz. Bunu yaptığınızda kamerayı alma sebeplerinizi tekrardan hatırlayacaksınız.
2. Şu an için  Sony, Olympus, Canon ya da Nikon gibi markaların DSLR ve aynasız kameraları amatör fotoğrafçılar ya da fotoğraf meraklıları için yeter de artar bile.
3.Kameranızla gelen kullanım kılavuzunu okumak o kadar da kötü bir düşünce değil.
4.Kameranızı ne kadar çok kullanırsanız kameranızın eksik yönleri o kadar önemini kaybeder. Kameranızın çoğu kısıtlaması yaratıcı kanaat yardımıyla ortadan kalkacaktır.

amatör-fotoğrafçılık-bir-portal
5.Bir görselin niteliği içeriğine takmak üretkenliğinizi düşürür. Fotoğrafınızın köşelerinde bulanıklıklar bulunduğu amacıyla fotoğrafınızın kötü bulunduğunu düşünüyorsanız fotoğrafınız başlangıç amacıyla iyi değil demektir. Ele aldığınız husus ve sizin alana olan yorumunuz sizin duygusal yansımanızı meydana koyacaktır. Fotoğrafınızın köşesindeki bulanıklık ya da efektler değil.
6.Onlarca fotoğraf forumunu inceleyip binlerce paylaşımı analiz ettikten sonra öznel bir gözleme sahip oldum: Bir insan ekipmanına ne kadar takıntılıysa iyi bir iş meydana koyma mümkünlülüğü o kadar azalıyor.
7.Basit lenslerle çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Dahası, profesyonel değilseniz lenslerin önemi daha da azalıyor.
8.Almanız gereken lensler husussu ile ilgili bu kadar takıntılı olmayın. En mühim olanları belirleyin. Bir adet zoom lens bile yeterli olacaktır.
9.Kendi fotoğrafçılık yeteneklerinizi geliştirerek fotoğrafçı kişiliğinizi iyileştirmek, çok daha başarılı işler meydana koymanızı sağlayacak servet değerindeki kameraları almayı hayal etmenizden çok daha zahmetlidir.

amatör-fotoğrafçılık-bir-portal 1
10.Görüntü düzenlemenin en asli özelliklerini anlamak, sadece rahat bulunduğunuz programda dilediğiniz özelliği gerçekleştiren tuşu öğrenmekten çok daha mühimdir. Eğer ‘keskinleştirme’nin ne olduğunu biliyorsanız ve ‘eğriler’ kavramını çözdüyseniz, program değiştirdiğinizde bir problem yaşamazsınız.
11.Öğrenmek zahmetlidir fakat sizi daha iyi duruma getirir. Karşılaştırma gerçekleştirme basittir fakat sizi perişan eder.
12.Birçok fotoğraf yarışması sadece vakit kaybıdır. Yeteneklerinizi geliştirmeye, kendi tipinizi bulmaya ve bağlantılar kurmaya odaklanın.
13.Yedekleme bir gün hayatınızı kurtaracaktır. Yedekleyin.

Amatör bir fotoğrafçının başarı öğütleri alanda bir rehber arayanlar amacıyla ideal bir lider olur mu bilmiyoruz fakat aynı yollardan geçip kendi yolunu çizmiş birinin yorumlarının fazlasıyla kıymetli olma ihtimalini düşünüyoruz. Belirli hedeflere emin adımlarla yürüyüp karşınıza çıkan engelleri de imkânsız olarak görmeyip bir çözüm tekniği aramanızı öneriyoruz. Çünkü Albert Camus’nün de söylediği gibi: “Bir insanın yenilgileri koşulları değil, o insanın kendisini tanımlar.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen