İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik
  3. Baharda Saç Dökülmesine Son

Baharda Saç Dökülmesine Son

Bahar ayları ışıltısıyla ruhumuzu aydınlatıp çiçek açan ağaçların kokusuyla içimizi ferahlatsa da güzelliğimizin en önemli parçası olan saçlarımız üzerinde olumsuz etkilere sebep olarak yoğun bir şekilde dökülmelere neden olur.

Bazı önemli noktalara dikkat ederek bahar aylarında saçlarımızın daha canlı, parlak, güçlü ve nemli olmasını sağlayabilirsiniz.

Bahar aylarının en büyük problemi; zayıflayan, yıpranan ve dökülen saçlarımızdır. Bu durumun sebeplerinden bir tanesi de güneş ışınılarının hormonlar üzerinde değişikliklere yol açmasıdır. Stres, protein eksikliği, aşırı A ve B vitamini tüketimi, demir eksikliği gibi faktörler de saçların dökülmesine neden olur. Saç dökülmesinin altında yatan sebepler ne olursa olsun önlenebilir bir porblemdir. Önemli olan her yetişkinin günde 50-100 adet arasında saç teli kaybetmesinin normal olduğunu, fakat bunun üzerindeki miktarın problem olarak nitelendirileceğini bilmesi gerekir.

saç-dökülmesi-bir-portal

Saçlarımızın sağlıklı olması için gerekli olan vücudumuzla ilgili her konuda olduğu gibi doğru beslenme ve kaliteli bir uykuya dayanır. B6, B12, C, E vitaminleri açısından zengin, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, demir gibi aminoasitleri içeren besinler tüketmek ve eğer vücudumuzda bu vitamin ve minerallerle ilgili bir eksik varsa takviye edici gıdalar(multivitaminler vs.) kullanmak da saçlarımızın sağlıklı gelişimi konusunda yardımcı faktörlerdendir. Peki, saçların canlı ve dolgun olması için düzenli beslenmek ve kaliteli uyumak dışında neler yapılabilir?

saç-bir-portal-min

Saçlarınızı her gün değil, gün aşırı yıkayın

Saçları her gün yıkamak, saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenmeye ve saç dökülmesine hatta saç derisinde istenmeyen bakteri ve mantarların üremesine neden olabilir. Bu sebeple saçları gün aşırı yıkamak daha sağlıklı bir saç derisi için önem taşır.

saç-derisi-bir-portal-min

Doğru şampuan kullandığınızdan emin olun

Saç dökülmesiyle ilgili bir probleminiz varsa, saç dökülmelerine özel şampuanları tercih edebilirsiniz. Özellikle Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, buğday, ısırgan otu, sarımsak, lavanta, ardıç, çay ağacı, argan yağı içerikli ürünler saç dökülmesine karşı bire birdir. Ayrıca şampuanınızı seçerken içerisinde tuz, paraben, SLES ve SLS gibi kimyasallar içermemesine dikkat etmeniz gerekir.

fön-bir-portal-min

Sık sık fön çektirmek veya düzleştirici maşa gibi şekillendiricilerle saçı yüksek miktarda ısıya maruz bırakarak saçlarımızın yıpranmasını sağlamış oluruz. Ayrıca saç boyası ve perma gibi işlemleri çok uygulamak ayrıyeten her gün sıkıca toplanmış saçlar da saç dökülmesine neden olur.

Saçınızı hindistan cevizine emanet edin

hindistan-cevizi-bir-portal-min

Hindistan cevizinin saçlarınıza olan bakımıyla bahar aylarında saçlarınızı koruyabilirsiniz.Thalia Natural Beauty Coconut Oil Besleyici ve Onarıcı Bakım Şampuanı, “yaşam ağacı” olarak tanımlanan Hindistan cevizinin (coconut) değerli içeriklerini saçlarınıza taşıyarak dökülmeleri önlüyor.

Hindistan cevizinin içinde bol miktarda laurik asit bulunuyor. Anne sütünde de olan laurik asit, Hindistan cevizini değerli kılan özelliklerden sadece biri. Antioksidan ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra bol miktarda E, C ve B6 vitaminlerine, demir, magnezyum, sodyum, potasyum gibi minerallere sahip olan Hindistan cevizi, saç için gerçek bir hazine. Saçlara parlaklık verip pürüzsüzleştiriyor, yumuşacık ve kolay şekil alan saçlar yaratıyor. Hindistan cevizi yağının bir özelliği önce ısınan, sonra da soğuyan ve buharlaşmayan bir yapıya sahip olması; bu yapısı nedeniyle saçları ve saç diplerini yoğun bir şekilde nemlendirirken, nemin dışarı çıkmasına izin vermiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler