İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Tarım İlaçları ve Ağır Metallere Karşın Bağışıklık Sistemi Mucizesi Bağışıklık sisteminin temelini tüm vücuda dağılan beyaz kan hücrelerinin oluşturduğunu belirten Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar, “Bu hücrelerin ana görevleri, hücrelerde oluşan problemleri tespit etmek ve hücrelere saldıran mikroplarla savaşmaktır. Sıhhatli bir kişide bu süreç mükemmel şekilde işlerken, bir takım iç ve dış faktörler bu süreci negatif etkileyebilir.

Mesela, çağdaş dünyada tarım ilaçları ve ağır metallerin bağışıklık sistemi problemlerine sebep olduğunu biliyoruz” dedi. Bağışıklık sistemi; vücudumuzu bakteri, virüs, mantar gibi kötü mikroskobik canlılardan savunan, hormonlar ve sinir sistemine tesir eden bir mekanizmadır.Nasırcılar, “Tüm metabolizmayı hem de psikolojiyi etkileyen bağışıklık sisteminin sıhhatli olması; sindirimi kolaylaştırır, cildi parlaklaştırır, enerji düzeyini yükseltir ve daha pek çok pozitif tesir sağlar” diye konuştu. Bağışıklık Sistemi ve Sıhhatinizi Tertip etmek için 2 Adımı Takip Edin İyi çalışan bir sindirim sistemi, bağışıklık problemlerini önlemek için kesinlikle gereklidir.

İlgili Yazı

Kefir Ne Zaman İçilir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

1-Geçirgen bağırsak sendromunu iyileştirin

Sindirim sisteminde ince bağırsak hücreleri arasında çok sıkı bağlar bulunur. Normalde besinler ve zarar veren maddeler buradan kana geçemez. Besinler villus dediğimiz tüysü uzantılar ile hücre içine alınır ve işlendikten sonra kana verilerek karaciğere yönlendirilir. Bu sıkı irtibatlar bozulduğunda bakterilerin, mikrop ürünlerinin ve zararlı maddelerin hücreler arasından direk kana karıştığını belirten Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar, “İşte bu vaziyete Geçirgen Bağırsak Belirtisi diyoruz. Dünyada milyonlarca kişide bulunan bu belirtisi yaşayanların çoğu tanı almamış vaziyette. İsmine bakıca sanki yalnızca sindirim sistemini etkileyen bir rahatsızlık gibi düşünülebilir oysa bir hayli sıhhat problemi ile ilişkilidir.” diye konuştu.

Geçirgen Bağırsak Belirtisine bağlı olarak;

– Besin allerjileri

– Enerji azlığı ve kronik yorgunluk

– Eklem meseleleri

– Tiroid rahatsızlıkları

– Bağışıklık sistemi meseleleri gibi, hastalıklar görülebileceğini belirten Nasırcılar, “İyi haber, bakteri ve zehirli maddelerin kana rahatça geçmemesi için sıkı irtibatları onarabilecek metotların olması. Bu manada en ehemmiyetli silahımızsa yediklerimizi değiştirmek diyebilirim.” dedi.

Tüketilmemesi şart olan besinler

  • – Şeker ve yapay tatlandırıcılar
  • – İşlenmiş ve mikrodalgadan geçirilmiş besinler
  • – Hidrojenlenmiş yağlar (Soya, kanola ve mısır yağı eklem ve hücre irinine sebep olabilir. İyi yağ içeren hindistan cevizi, zeytinyağı veya allerjiniz yoksa fıstık yağı seçenek edin. Organik tereyağı veya sade yağ sindirim sistemini deşarj olur, bağışıklık sistemi için mükemmeldir.)

2. Probiyotikten zengin beslenin

Bağışıklık sistemi sıhhati için D ve C vitaminlerinin ehemmiyetine değinen Uzm. Dr. Nasırcılar, “Vitaminler kadar ehemmiyetli hem de daha ehemmiyetlisi probiyotikten zengin beslenme diyebilirim. Probiyotikler başta sindirim olmak üzere sıhhate ehemmiyetli tesirleri olan canlı bakteri ve mayalardır. Besinlerin sindirilmesinde, bağırsak detoksunda, bağışıklık sisteminin balansı ve desteğinde ehemmiyetli görevleri vardır. Son senelerde yapılan bir yığın akademik çalışmayla iyi bakteri azlığının başta otoimmün rahatsızlıklar olmak üzere bir hayli kronik hastalıkla ilişkili olduğu gösterilmiştir.” diye konuştu.

İlgili Yazı

Evde Kefir Nasıl Yapılır? İşte Detaylar!

En iyi probiyotik besinler

  • – Fermente Sebzeler (Bilhassa turşular)
  • – Fermente Sütler (Kefir, yoğurt ve bilhassa keçi yoğurdu)
  • – Kombucha Çayı
  • – Kemik Suyu

Kuvvetli bir sindirim sistemine sahip olunsa dahi bağışıklık sistemini güçlendirmenin sıhhatiniz üzerindeki faydalarına değinen Aşkın Nasırcılar, “Her ne kadar dikkat etseniz de tüketmeniz gerekenler ile kaçınmanız gerekenleri mükemmel şekilde her gün uygulamak . Bu yüzden yüksek kalitede irini önleyen destek ürünler almanız da ehemmiyetli.” dedi.

Uzm. Dr. Nasırcılar, “Ekinezya, Mürver, Astralagus kökü, Zencefil kökü, Ginseng, D Vitamini ve Oregano gibi ürünlerin destek ürünler olarak günlük perhize ilave etmesi halinde bağışıklık sistemine ehemmiyetli bir yatırım yapılmış olacaktır.” dedi.

Sıhhatli sindirim kanalı ile bağışıklık sistemi arasındaki irtibata değinen Nasırcılar, “Enerjinizi arttırarak kronik yorgunluktan kurtulmak, hastalıklarla savaşmak ve otoimmün hastalıklarla başa çıkmanın yolu bağırsaklardan geçiyor. Bugün otoimmün rahatsızlığa sahip hastalarda sindirim kanalının ve burada yaşayan bakterilerin sıhhatli fertlerden değişik olduğunu biliyoruz. Son senelerde bunu ortaya koyan pek çok akademik çalışma yapıldı. Binlerce sene önce fark edildiği gibi “Ne yersen, O’sun” sözü günümüz içinde ilmi bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Sıhhatli bir ömür için beslenme biçimimiz ve hayat tarzımız en ehemmiyetli değişken olarak görünüyor.” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen