İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Ay’da Kolonileşmeye Yardımcı Olabilecek Proje: Yerinde Kaynak Kullanımı…
Trendlerdeki Yazı

Ay’da Kolonileşmeye Yardımcı Olabilecek Proje: Yerinde Kaynak Kullanımı…

İnsanlığın giderek artan uzay merakı, bizleri uzay yolculuklarına itti ve gezegenimizin uydusu Ay, diğer gezegenlere gerçekleştirilecek seyahatlerin ilk durağı olarak görüldü. Peki bir gün insanlık Ay’da yaşamak isterse, gereken enerji nasıl elde edilecek?

Bazı ülkelerin orta ve uzun vadede gezegenimizin uydusu olan Ay’da üs kurmayı hedeflediğini biliyoruz. Hatta çok daha uzun vadede, insanlık farklı gezegenlerde kolonileşmeye başladığında Ay’ın bir nevi Dünya ile diğer gezegenler arasında istasyon görevi göreceğini bile düşünenler var.

uzay-ay-bir-portal

Ancak Ay’ın gece ve gündüz arasındaki aşırı hava sıcaklığı değişimi, mikrometeor yağmurları ve güneş radyasyonları gibi insan hayatını negatif etkileyecek koşulları, gelecek planlarının önündeki en büyük engel. Dolayısıyla şayet bir gün insanlar Ay’da yaşamaya başlarsa, buradaki zorlayıcı koşullarla mücadele edebilmeliler. İnsanların Ay’da kuracağı yaşamda temelde yiyeceğe, havaya ve enerjiye ihtiyacı olacak.

Özellikle Dünya’ya dönmek için ya da farklı istikametlere gitmek için yakıt, hayati önem taşıyor. Tabii bu yakıt, Dünya’dan da getirilebilir yalnız bu son derece maliyetli olacaktır. Dolayısıyla Ay’daki kaynakları kullanmak daha üstünlüklı olabilir. Hatta bu gibi vaziyetler için tasarlanan bir fikir bile var: ISRU (Yerine kaynak kullanımı)

Yerinde kaynak kullanımı

Yerinde kaynak kullanımı konsepti, Ay’ın yüzeyindeki ve iç katmanlarındaki gereçleri saptama, çıkarma ve işe yarayacak maddelere çevirme adımlarını içeriyor. Örnek olarak oksijen, elektrik, yapı malzemeleri ve hatta roket yakıtları verilebilir.

uzay-ay-2-bir-portal

Ay’da yaşama talebimiz, insan keşfini desteklemek için Ay gereçlerini saptama ve bu gereçleri verimli kullanım için mühendislik ve deneysel işler gerektiriyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bu suyu ve diğer kimyasalları incelemek için 2022’de Ay’ın Güney Kutbu’na bir uzay aracı indirmeyi planlıyor.

Şu sıralarda Ay regolitlerinde bulunan helyum 3’ü (radyoaktif olmayan helyum izotopu) çıkarıp, Dünya’ya getirmek üzerine tartışmalar yapılıyor. helyum 3, çok düşük çevresel maliyetlerle çok büyük miktarlarda enerji üretebilecek füzyon reaktörlerinin yakıtı olarak kullanmak mümkün. Tabii füzyonun bir enerji kaynağı olarak kullanılıp kullanılamayacağı henüz net değil.

Ayrıca farklılaşma sürecinden kaynaklı olarak Ay; altın, platin ya da Dünya’da bolca bulunan elementler bakımından çok da makul değil. Gelecek yıllarda gezegenimizin uydusunu daha iyi keşfedecek, belki de şu an hayal gibi duran Ay’da üs kurma ya da şama planlarımızı gerçekleştirebileceğiz.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz İlgili Yazımıza da Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen