İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Avrupa’nın navigasyon uyduları günlerdir çalışmıyor!

Avrupa’nın navigasyon uyduları günlerdir çalışmıyor!

Günümüzde konum belirlenmesi denildiğinde ilk akla gelen ve en çok kullanılan çözüm GPS uyduları olsa da, çeşitli alternatifler bulunuyor. Avrupa’nın Galileo, Rusya’nın Glonass ve Çin’in Beidou navigasyon sistemleri hali hazırda aktif olan çözümler.

Bu kapsamda son yıllarda satışa sunulan akıllı telefonların büyük bir bölümü Galileo ve Glonass desteği ile geliyor. Ancak, Avrupa’nın uydu navigasyon sistemi Galileo, 11 Temmuz tarihinden bu yana yani dört gündür kullanılamıyor.

Avrupa’nın uydu navigasyon sistemi Galileo devre dışı kaldı!

avrupa-galileo-devre-disi-kaldi-1
Avrupa GNSS Ajansı, navigasyon sisteminde teknik bir problem yaşandığını belirtti. Cuma gününden bu yana devam eden problemin çözülmesi için çalışmaların bütün hızıyla devam ettiği dile gerilirken, yaşanan problemin ayrıntıları açıklanmadı.

Avrupa’nın uydu navigasyon sistemi
Yaşanan problem sebebiyle 30 uydudan 26’sının devre dışı olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda uydular şu anda navigasyon hizmeti sunamazken, arama – kurtarma çalışmaları için mesaj alma kabiliyetleri devam ediyor.

Avrupa’nın 2005 yılında temellerini attığı bu navigasyon sistemi projesi, 2016 yılında aktif olarak faaliyete geçti. Henüz yeni bir sistem olduğu için pilot aşamasında ve kritik görevlerde kullanılmıyor. Bu kapsamda devre dışı kalması son kullanıcıya yani akıllı telefonlara ve diğer cihazlara zarar vermiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen