1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Avrupa Uzay Ajansı, Ay’a Gitmek İçin 3 Şirket ile Anlaştı

Avrupa Uzay Ajansı, Ay’a Gitmek İçin 3 Şirket ile Anlaştı

Avrupa Uzay Ajansı ile ArianeGroup arasında, yapılacak Ay vazifiyeti amacıyla uyuşma imzalandı.
Avrupa Uzay Ajansı (ESA, European Space Agency), Avrupa’nın en büyük başlatıcı servisi sağlayıcısı ve eski Google Lunar X Prize yarışmacısıyla sözleşme imzaladı. ArianeGroup, 21 Ocak’ta ESA’dan bir senelik bir kontrat aldığını duyurdu. Kontrat, 2025’te gerçekleştirilecek Ay’a iniş vazifesini içeriyor. Görevin hedefi ise Ay madenciliği ve regolitten oksijeni ayrıştırma olacak.

avrupa-uzay-bir-portal 1
Önerilen görev, Ariane 6’nın dört değişik güçlendiricisi olan versiyonu Ariane 64 üstünde gerçekleştirilecek. Bir Alman şirketi olan ve Google Lunar X Prize yarışmasında özel bir Ay’a iniş aracı ilerleten PTScientist, uzay aracından mesul olacak. Belçikalı şirket Space Applications Services ise yer denetimi ve etkileşim servislerinden mesul olacak.

ArianeGroup sözcüsü Julien Watelet’ın 22 Ocak’ta söylediğine göre, bu çalışma birkaç yüz bin euro’ya mâl olacak. Çalışmanın niyetlerinden bir tanesi de, bu tarz misyonlarda ticari yaklaşımın lüzumlu olup olmadığını gözlemlemek.

Çalışma, İspanya’nın Sevilla kentinde kasım ayında düzenlenecek olan, Space19+ olarak adlandırılan ESA’nın bakanlıklarla gerçekleştireceği toplantıya kadar tamamlanacak. ESA’nın bu toplantıda bakanlıklarla Ay’a keşif ve iniş vazifesinin fonlanması işini konuşacağı ön görü ediliyor.
ESA yöneticilerinden David Parker verilen ifadede “Uzay kaynaklarının kullanılması sürdürülebilir Ay görevlerinin kilit noktası olabilir ve bu çalışma, ESA’nın Avrupa’yı istikbal on senede küresel keşif partnerlerinden biri yapacak olan kapsayıcı bir planın parçası olacak” dedi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen