İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil Uygulama
  3. Avast , Google Play Store ‘da 50 Adware Uygulaması Tespit Etti

Avast , Google Play Store ‘da 50 Adware Uygulaması Tespit Etti

Android işletim sistemine sahip akıllı Telefonların resmi uygulama marketi Google Play Store, bilgisayar ve Telefon güvenilirği sektörünün önde gelen şirketlerinden Avast’ın raporuna göre ne yazık ki güvenilir değil. Şirket, Google Play Store’da 30 milyondan fazla indirme sayısına sahip 50 adet adware (reklam programı) uygulaması belirleme ettiğini belirtti.
Güvenlik programları alanında sunmuş olduğu ürünlerle adından söz ettiren Avast, mobil platformdaki Kullanıcıların ne kadar güvende olduğunu analiz etmek için kurduğu Mobil Tehdit İstihbarat Platformu apklab.io ile elde ettiği sonuçları yayımladı. Şirket, Google Play Store’da 5 bin ile 5 milyon arasında indirme rakamlarına sahip 50 adware programının bulunduğunu tespit ettiklerini belirtti.

avast-google-play-storeda-50-adware-uygulaması-tespit-etti-bir-portal 1
Avast, keşfedilen adware programlarının Android’in güncel sürümlerindeki arkaplan servis kısıtlamalarını atlayan üçüncü parti Android kütüphaneleri kullanılarak birbirine bağlandığını tespit etti. Bu kütüphanelerin Telefonların pil ömrünü azalttığını ve Telefonları yavaşlattığını belirtti. Google Play Store kurallarına makul hareket etmeyen Kullanıcıları hedef alan bu reklam programları, Kullanıcılara sürekli olarak reklam göstermek için bu kütüphanelerden faydalanıyor.

Büyük oranda Filipinler, Hindistan, Endonezya, Malezya, Brezilya ve İngiltere’deki Android Kullanıcılarının hedef alındığını açıklayan Avast; belirleme edilen programların çoğunun oyun, fitness ve fotoğraf düzenleme kategorilerinde bulunduğunu açıkladı.Avast reklam programlarına karşı Kullanıcıların verdiği uygulama izinlerine dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Raporun sonunda her Kullanıcının en az bir güvenlik programı kullanmasını tavsiye ediyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen