İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Asya’nın En İyi 100 Üniversitesi Açıklandı: 5 Üniversite Türkiye’den

Asya’nın En İyi 100 Üniversitesi Açıklandı: 5 Üniversite Türkiye’den

Dünya çapında çoğu değişik ölçüt göz önüne alınarak oluşturulan “En iyi üniversiteler sıralaması”, Asya kıtası baz alınarak yayımlandı. Listede Türkiye‘den de 5 üniversite yer aldı.
Her yıl belirli ölçütler baz alınarak, üniversitelerin başarıları ile ilgili bir değerlendirme yapılıyor. Bu değerlendirmenin neticesinde ise hem dünyanın en iyi okulları belirleniyor, hem de tetkik biraz daha özele indirgenerek kıtalar bazında da listeler açıklanıyor. US News’in açıkladığı Asya kıtasının en iyi üniversiteleri listesinde ilk 100‘de Türkiye’den 5 üniversite yer alırken, ilk 50de de 2 üniversite yer aldı.

Hacettepe Üniversitesi

asya-en-iyi-üniversiteler-bir-portal 1
Listenin 86. Sırasında Hacettepe Üniversitesi yer alıyor. Topladığı 45.4 puan ile en başarılı ilk 100 üniversitenin arasına girmeyi başaran Ankara’da bulunan okul, dünyanın en başarılı üniversiteleri sıralamalarında da sık sık yer almayı başarıyor.

Bilkent Üniversitesi

asya-en-iyi-üniversiteler-bir-portal 2
Bir diğer Ankara Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi de tıpkı Hacettepe gibi 45,4 puan alarak, listede 86. sırada kendisine yer buluyor. Bilkent Üniversitesi, dünyanın en başarılı üniversiteleri listelerinde de yer almayı başarmış bir kurum.

İTÜ

asya-en-iyi-üniversiteler-bir-portal 3
İstanbul Teknik Üniversitesi, listenin 52. Sırasında yer alıyor. Edindiği 51.2 puan ile en başarılı eğitim kurumlarından biri olmayı başaran üniversite, dünya başarı listelerinde de üst sıralarda yer alan üniversitelerimiz arasında yer alıyor.

ODTÜ

asya-en-iyi-üniversiteler-bir-portal 4
Bir Ankara üniversitesi daha listede kendisine yer buluyor. ODTÜ, aldığı yüksek puanla ilk 50 arasına girmeyi başarabilen iki üniversiteden biri olmayı başarıyor. Listenin 50. Sırasında yer alan Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin puanı ise 51,9.

Boğaziçi Üniversitesi

asya-en-iyi-üniversiteler-bir-portal 5
Türkiye’den listeye girmeyi başaran en başarılı üniversite ise Boğaziçi Üniversitesi oluyor. Hayranlık bırakacak güzellikteki kampüsü ile görenleri büyüleyen üniversite, edindiği 58,3 puan ile listenin 29. esnasında yer alarak, Türkiye’nin en başarılı üniversitesi mevkisine yükseliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen