1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. ARM: Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz

ARM: Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz

arm-chip (1)

Huawei’ye bir darbe de ARM’den geldi

ARM, Huawei ile işbirliğini durdurma kararı aldığını açıkladı. BBC’de yayımlanan habere göre, ARM, çalışanlarına yakın zamanda ABD’deki ticarî kısıtlamalara uymaları için Huawei ve iştiraklarıyla “tüm aktif sözleşmeleri, destek haklarını ve bekleyen sözleşmeleri durdurma” talimatını verdi.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir analist, ARM’in bu hamlesini uzun vadeli olması halinde Huawei’nin faaliyetleri için “üstesinden gelinemez” olarak niteledi.

Aynı analist, Huawei’nin birçoğu şu anda ARM’in teknolojisi ile inşa edilmiş çipler için lisans ücreti ödediğini kaydetti ve  bu hamlenin Huawei’nin kendi çiplerimi geliştirme yeteneğini büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi.

İlgili Yazı

Huawei, Google Play Store alternatifi için kolları sıvadı!

Akıllı Telefonlardaki ARM çiplerinin rolü

1990’da kurulan İngiliz çip tasarımcısı ARM, 2016’da Japon telekom devi Softbank tarafından satın alınmıştı. ARM bilgisayar İşlemcilerini kendisi üretmiyor, yarı iletken teknolojilerini başkalarına lisanslıyor.

Bazı vaziyetlerde, üreticiler İşlemcilerin komutları nasıl ele aldıklarını belirleyen yalnızca ARM mimarisini ya da “komut takımları”nı (instruction sets) lisanslıyor.

Bu seçenek çip üreticilerine kendi dizaynlarını özelleştirme konusu ile ilgili daha çok özgürlük sunuyor. Bu prototiplerin çip üzerinde bir sistem olarak tanımını oluşturmak için hâlâ bellek ve telsiz gibi diğer unsurlarla birleştirilmesi gerekiyor.

Yani, Samsung Exynos, Qualcomm Snapdragon, Apple A11 ve Huawei akıllı Telefonlarda çalışan çip duyduğunuzda, söz konusu teknolojinin ARM’ye ait olduğunu söylemek mümkün.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen