İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazilim
  3. Araştırmalara Göre İşletmelerin Yarısından Fazlası Siber Saldırılara Karşı Savunmasız

Araştırmalara Göre İşletmelerin Yarısından Fazlası Siber Saldırılara Karşı Savunmasız

Şirketler, içeriğinde çalıştırdığı elemanlarına siber güvenlik eğitimi verse de ne yazık ki saldırıları durdurma konusu ile ilgili istenen başarı yakalanamıyor.
Kaspersky şirketinin yeni bir incelemesine göre Avrupa’daki bilişim teknolojileri konusu ile ilgili karar alma mercilerinin aldıklarını ifade ettikleri önlemler ile gerçekten uyguladıkları önlemler arasında büyük bir fark var.

Siber güvenlik firması Kaspersky; Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, İspanya ve Romanya’da bilişim teknolojileri ve siber saldırılar ile ilgili bir anket yaptı. Sonuç ise ne yazık ki içler acısı. Ankete katılan kurumların %83’ü siber saldırılara karşı önlem aldıklarını söylese de sadece %41’i bu hususta çalışanlarına siber güvenlik eğitimi veriyor.

Siber güvenlik konusu, son birkaç yılda üst düzey verilere erişim adına artan siber saldırılar nedeniyle kamunun da ilgisini epey çekmiş vaziyette. Aynı zamanda şirketler de siber saldırıların yol açabileceği tehlikelere karşı gittikçe daha da bilinçlenmeye başladı.

arastirmalara-gore-isletmelerin-yarisindan-fazlasi-siber-saldirilara-karsi-savunmasiz-bir-portal

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık meclisi, ülke altyapısının büyük siber saldırılara karşı hazırlıksız olduğuna dair vekil ve bakanları uyarmıştı. Ülkeler bu tehditleri ciddiye alırken şirketlerin de bu hususta boş durmaması gerekiyor. İstatistiklere göre geçtiğimiz sene işyeri bilgisayarlarının yarısından fazlası siber saldırılara maruz kaldı. Ayrıca siber saldırıların neden olduğu zarar, her sene milyonları aşıyor.

Kaspersky’ın son incelemesine göre bilişim teknolojileri konusu ile ilgili karar alma mercilerinin %51’i, etkisi çok geniş bir alana yayılacağından ve şirketlerinin itibarına da büyük zarar getirebileceği için olası bir saldırının mal olacağı toplam kaybı tahmin dahi edemiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen