İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Araştırmacılar, Sıvı Metali Plazmaya Çevirmek İçin Yeni Bir Yöntem Keşfetti

Araştırmacılar, Sıvı Metali Plazmaya Çevirmek İçin Yeni Bir Yöntem Keşfetti

Maddenin halleri dendiğinde akla ilk olarak katı, sıvı ve gaz gelse de maddenin diğer bir hali daha var: plazma. Plazma üzerinde incelemeler yapan bilim insanları, ilk kez bir sıvı metali plazmaya dönüştürmenin yolunu keşfettiler.

Plazma; elektriği basitçe ileten, serbest hareket eden elektron ve iyonlardan oluşan bir yapıya sahiptir. Dünya’da çok fazla bulunmasa da gözlemlenebilir evrendeki maddelerin çoğunu plazmalar oluşturur. Benzer biçimde yapay şeklinde de plazma oluşturulabilir; örnek olarak bir zaman içinder ‘plazma televizyon’ olarak bildiğimiz cihazların ekranları, elektronların parlama prensibine dayanarak çalışır.

İlgili Yazı

Bill Gates’in Hedefi Bu Sefer Çok Büyük: Tüm İnsanlığın Sorunu Kansere Çözüm Aranıyor

Rochester Üniversitesi’nin Lazer Enerji Laboratuvarı’ndaki (LLE) incelemeciler, ilk defa, bir sıvı metali plazmaya dönüştürmenin ve yüksek yoğunluklu koşullar altında bir sıvının plazma vaziyetine geçtiği sıcaklığı gözlemlemenin bir yolunu buldular. Physical Review Letters dergisinde yayımlanan gözlemler, gezegenlerin yapısının daha iyi anlaşılmasında ve kontrollü nükleer füzyonun gerçekleştirilebilmesine katkı sağlayabilir.

sivi-metali-plazmaya-cevirmenin-yolu-bir-portal

LLE’de çalışan incelemecı Mohamed Zaghoo, plazma üretmenin yüksek yoğunluklu koşullar altında sıvı metalin ısıtılmasıyla gerçekleştiğini söylerken şunları kaydediyor: “Bunu daha önce hiç gözlemleyememiştik, oysa bugün yaptığımız şey tam anlamıyla da hedeflediğimiz şeydi.”

Araştırmanın en ilgi çekici yönlerinden biriyse, yüksek yoğunluklardaki sıvı metallerin kuantum özellikleri göstermesi. Bununla birlikte şayet sıvı metaller plazma haline geçerlerse, klasik fizik özellikleri sergiliyorlar.

İlgili Yazı

SpaceX Yine Tarih Yazdı: İnsanlara Özel Crew Dragon’u İlk Kez Uzaya Gönderdi

Araştırmanın yöntem ayrıntılarını öğrenmek dilerseniz, buraya tıklayarak Rochester Üniversitesi’nin konu ile ilgili yazısına erişebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen