1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Araştırmacılar 83 Süper Yaşlı, Süper Kütleli Kara Delik Keşfetti

Araştırmacılar 83 Süper Yaşlı, Süper Kütleli Kara Delik Keşfetti

Bilinen evrende bulunan ve son derece eski oldukları açıklanan 83 süper kütleli kara delik keşfedildi.

Kara delikler, bilimin açıklamakta en fazla zorlandığı yapıların başında geliyor. Bu yapıların içinde ne olduğuna dair birçok farklı teori bulunuyor. Gözlemlemekte bile zorlandığımız bu yapılardan 83 tanesi keşfedildi.

Araştırmacıların keşfettiği 83 süper kütleli kara delik, parlaklıklarına göre tanımlandı. Aşağıdaki resimde bulunan her bir parlak nokta süper parlak, süper aktif bir enerji çekirdeğini temsil ediyor. Bu enerji de süper kütleli kara delik oluşturuyor. Çekirdeğe gaz girerken ışık çıkıyor.

karadelik-bir-portal

Keşifleri yapan ekip, çalışmalarında üç önemli teleskoptan gelen verileri kullandı. Bu teleskoplar Şili’deki Gemini Güney Teleskopu, Kanarya Adaları’ndaki Gran Telescopio Canarias ve Subaru Teleskopu oldu. Ekip, HSC tarafından elde edilen verilerdeki olağan süper kütleli kara delik adaylarını inceledi. HSC, Hyper Suprime Cam isimli, Japonya’daki Subaru Teleskopu’nun çok gelişmiş bir kamera.

İlgili Yazı

NASA, Uzay Fotoğrafını Notalara Döktü

Bu süper kütleli kara deliklerin 13 milyar yıl yaşında oldukları ortaya çıktı. Tahminlere göre Büyük Patlama 13.3 milyar yıl önce gerçekleşti. Dünya ise 4.5 milyar yıl önce ortaya çıktı. Yani bu süper yoğun ve devasa cisimler, evrenin daha henüz çok daha ufak olduğu bir dönemde, evren daha 300 milyon yıl yaşındayken ortaya çıkmış.

karadelik-2-bir-portal

Konu ile ilgili daha çok bilgi, The Astrophysical Journal ve Publications of the Astronomical Observatory of Japan’da yayımlanan 5 makalelik seride yer aldı.

İlgili Yazı

SpaceX Yine Tarih Yazdı: İnsanlara Özel Crew Dragon’u İlk Kez Uzaya Gönderdi

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Uzay Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen