1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Arabalarda Öğrendiğinizde Şaşıracağınız 10 İlginç Özellik

Arabalarda Öğrendiğinizde Şaşıracağınız 10 İlginç Özellik

İçerisinde her gün vakit geçirseniz de, kendi aracınızda bile bulunduğunu bilmediğiniz enteresan özellikler yer alıyor olabilir.
Hayatta bulunduğu gibi kullandığınız otomobillerde de birtakım durumlarda gözümüzün önünde duran bir şeyi fark edemeyebiliyoruz. Bugün, nerdeyse tüm vasıtalarda standart olarak belirleme edilen ama gözünüzden kaçırmış olabileceğiniz birtakım özelliklere göz atacağız.

 Benzin Pompası Nerede?

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal

Belki de yüzlerce kez yaşanmış bir sorunsal. Birinden emanet vasıta alınır ya da kiralama yaparsınız. Benzinciye yanaşırken bir gerginlik başlar. Halbuki buna hiç lüzum yok. Ön panelde pompa girişinin nerede bulunduğu okla gösterilir. Ok yoksa, pompa hangi yöne tutulmuşsa giriş de oradadır.

 Yol Durum İkonları

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal 1
Yine aracınızın ön panelinde olan ve belki de ne işe yaradığını bilmiyor olabileceğiniz göstergelerden biri. Kış aylarında vasıta kullandığınızda kırmızı bir kar tanesi görüyorsanız, bu dışardaki havanın buzlanmaya sebep olacak kadar soğuk bulunduğunu gösteriyor.

 Askılık

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal 2
Genellikle SUV vasıtalarda ‘Bu ne yahu?’ diye sorulan ve alameti farikası merak edilen şey gerçekten bir askılık. Uzun yolculuklarda üstünüzdeki kıyafetler kırışmasın istiyorsanız, bu askılığı kullanabilirsiniz. Hem de kırılabilecek eşyaların olduğu çantalar da koyulabilir.

‘Uykun Geldi’ Göstergesi

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal 3
New York Times‘ın raporuna göre 2015 senesinde uyuyakalma nedeniyle tam 800 kaza yaşandı. Oldukça ilgi edilmesi lüzumen bu hususla alakalı Audi, Mercedes ve Volvo vasıtalarda, şayet aracı uzun vakit stabil tutamazsanız, yalpa yaparsanız uykunuzun geldiği algılanıyor. Ekranda dumanı tüten bir kahve logosu görüyorsanız, nedeni bu.

Lastik Basıncı Görüntüleme Sistemi

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal 4

Eğer 2014 Kasım ardından çıkışlı bir aracınız varsa, mutlaka bu özelliğe sahipsiniz demektir. Yakıt tasarrufu ve yol güvenliğini sağlamak hedefiyle vasıtalara koyulması mecburi olan bu sensörün logosu yukarıdaki gibidir ve bu uyarıyı görüyorsanız, lastiklerinizin havasını denetim ettirmeniz lüzumiyor.

 Sohbet Aynası

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal 5

Bu özellik aracınızda büyük ihtimalle bulunmuyor olabilir. Bir grup mini-vanlarda ve SUV’larda olan bu ek ayna ile arkadaki kişiyle sohbet eder iken geri dönmeniz gerekiyor ve ilgiinizin dağılmamasını sağlayabiliyorsunuz.

 Volvo S80 ve Kalp Atışı Dedektörü

Volvo ‘ nun S80 modelinde lüzumtiğince ‘havalı’ bir özellik bulunuyordu. Aracın anahtarında, arabanızın kilitli olup olmadığını ve içersinde birinin bulunup bulunmadığını bildiren göstergeler bulunuyor. Peki otomobil, içeride birinin bulunduğunu nasıl anlayabiliyor? İnanması güç gelebilir ama vasıtada kalp atışını belirleme edebilecek kadar kuvvetli bir elektronik dinleme sistemi yer alıyor. Volvo ‘ nun bu teknolojiye 2007’de erişmiş olması da doğrusu büyük olay.

Dinamik Denge Kontrolü

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal 6
ABD’de 2011 senesinden beri vasıtalarda olması mecburi bir özellik de hareketli denge denetimü. Eğer göstergelerinizde sağa sola yalpa yapan bir otomobil ikonu görürseniz, bu özelliği açmanız öneriliyor. Son dönemde pazara sürülen çoğu vasıtada esasen bu özellik otomatik olarak geliyor. Eğer kapatma butonu varsa, bunu yalnızca aracınızı çamurdan ya da kardan çıkarmaya çalışırken kullanmanız lüzum.

 Adaptif Hız Sabitleyici

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal 7
Orijinal adıyla Adaptive Cruise Control (ACC), aracınızı trafiğe duyarlı ve sürati otomatik ayarlayacak şekilde kullanmanızı sağlıyor. Bunun ne işe yaradığını şu şekilde örnekleyelim: Diyelim saatte 130 kilometre süratle seyrediyorsunuz ve bu özelliği açtınız. Önde 100 kilometre süratle giden bir vasıta varsa, otomobiliniz sürati öndeki araca göre ayarlayıp lüzumlu oranda düşürecektir.

 Tutamaçlar

otomobil-ilginç-özellik-bir-portal 9
Muhtemelen nerdeyse bindiğiniz her vasıtada gördüğünüz, camın üzerine koordinatlandırılmış tutamaçların denge sağlamak amacıyla bulunduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu tutamaçların buluş edilme amacı, engelli bireylerin araca giriş çıkışlarını basitleştirmek amacıyladir. Genellikle ayaklarında yeterli güç olmayan kişiler, doğru koordinat alana kadar bu tutamaçlardan güç alırlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen