1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Apple’ı Batmaktan Kurtaran Microsoft Hakkında 10 Gerçek

Apple’ı Batmaktan Kurtaran Microsoft Hakkında 10 Gerçek

Bilim ve teknolojiye yön veren firmaların bilinmeyen yönlerini araştırıp derlediğimiz makale dizimizde bu hafta konuğumuz Microsoft .
Microsoft’un bugünkü teknolojilerinin birçoğunda imzası bulunuyor. Dünya çapında tespit edilen bilgisayarların büyük çoğunluğunda Microsoft’un işletim sistemi Windows bulunuyor. Office programları da şirketin en tanınmış servisleri arasında. Tabii ki Microsoft’un bulunduğu alanlar bunlarla sınırlı değil. Xbox ile oyun sektöründe tespit edilen şirket, Surface gibi donanımlarıyla da teknoloji tutkunlarının gözdelerinden birisi.

1975 senesinde kurulan Microsoft, kuruluşunun üstünden çok uzun bir vakit geçmemiş olmasına rağmen, ilerleyen teknolojiyle birlikte çok ciddi bir büyüme yaşadı. Tabii bu vakitçte de şirketin başından geride bıraktığımız detaylı hadiseler oldu. Gelin şimdi hep birlikte bu hadiseleri ve Microsoft ile ilgili pek bilinmediğini düşündüğümüz verileri sizlere iletmeye başlayalım.

10. Windows 95’in müziğini yapan müzisyen: Brian Eno

1980’ler ve 90’ların tanınmış müzisyenlerinden Brian Eno, Windows 95’in imzası derecesindeki açılış müziğini besteleyen kişiydi. Bu gerektiğince kısa ama keyifli müziğin mucidi olan Eno, Spore isimli bilgisayar oyununun müziklerinin de bestecisiydi.

9. Microsoft’un sahip bulunduğu 10.000’den çok patent bulunuyor:

apple-microsoft-bir-portal
Yazılım devi Microsoft, toplamda 10.000’in üstünde patente sahip. Bunların bazıları, şirketin ilerlettiği teknolojilerde kullanılırken bazıları ise ileride kullanılmak ya da kullanılmamak üzere bekliyor. Tabii Microsoft, bu kadar patente sahip olmasını şirket çalışanları amacıyla yürüttüğü bir mükafat sistemine borçlu. Yeni bir patentin alınmasında emeği geride bıraktığımız her çalışanına 1.500 dolar ödeyen Microsoft, aynı vakitte çalışanlarına ahşap ve bir plaket armağan ediyor. Plakette ise patenti keşfedenin adı ve patentin ne bulunduğu makaleyor.

8. Microsoft kampüsü tavşanlarla dolu:

apple-microsoft-bir-portal 1
Microsoft’un Redmond, Washington’da yer alan ana kampüsünün bahçesi çoğu tavşana ev sahipliği yapıyor. Özellikle Paskalya döneminde çocuklara armağan edilen fakat daha sonra -maalesef- bırakılan tavşanların bulunduğu Microsoft kampüsü, çalışanlarda ve ziyaretçilerde güzel anılar bırakıyor.

7. Microsoft’un en çok tercih edilen yemeği: Ücretsiz pizza

apple-microsoft-bir-portal 2
Microsoft’un detaylı kampüslerinde toplam 35 adet Microsoft yönünden işletilen kafeterya bulunuyor. Günde 37.000 şahsa hizmet veren bu işletmelerin en çok tercih edilen yiyeceği ise pizza. Hem de Microsoft çalışanları bu kafelerdeki bütün içeceklerden bedava yararlanabiliyor. İçecek konusu ile ilgili çalışanların en çok tercih ettikleri ise süt ve portakal suyu.

6. Bill Gates ve Steve Jobs bir vakitler birlikte çalıştı:

apple-microsoft-bir-portal 3
Microsoft ve Apple ’ın senelardır çok ciddi bir rekabet içersinde bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Apple ve Microsoft’un ilk senelerinde ilk Macintosh’un programını ilerletmek üzere birlikte çalışan iki başarılı CEO, daha sonra bazı anlaşmazlıklardan ötürü birlikte çalışmayı bırakmışlar, şu an ise Jobs ve Gates’in kurduğu bu şirketler birbirlerinin direk rakibi.

5. Microsoft “tatlı” geleneği:

apple-microsoft-bir-portal 4
Microsoft çalışanları, çalışma arkadaşlarının işe giriş sene dönümlerinde birbirlerine M&M’s armağan ediyorlar. Üstelik armağan olarak verdiği şekerlemelerin miktarı da armağannin verileceği bireyin şirkette ne kadar vakitdir çalışmakta bulunduğuna göre farklılık gösteriyor. Özellikle her sene için 1 pound, yani 450 gram M&M’s armağan ediliyor.

4. Xbox isminin geldiği yer ise bir hayli ilginç:

apple-microsoft-bir-portal 5
Microsoft’un tanınmış oyun konsolu Xbox’ın isminin neden Xbox bulunduğunu hiç düşündünüz mü? ‘DirectX Box’ın bir kısaltması olan Xbox, bugün oyun konsolu piyasasındaki iki büyük oyuncudan biri konumunda. Adını Microsoft yönünden tasarlanan grafik programı DirectX’ten alan ilk Xbox konsolu, 2001 senesinde duyurulmuştu.

3. Microsoft çalışanlarının şirket içersinde bir lakabı bulunuyor:

apple-microsoft-bir-portal 6
Microsoft’ta çalışan herkes, ‘Softie’ lakabına sahip oluyor. Türkçeye ‘yufka yürekli’ olarak çevirebileceğimiz bu isim, şirketin adına da bir gönderme olabilir. Üstelik bu lakap, 88.000’den çok çalışanın hepsi için kullanılıyor. Unutmadan geçmeyelim, Microsoft yapısında çalışan geliştiricilerin ortalama maaşı senelik 106.000 dolar sveiyesinde ve şirket çalışanlarının %74’ü erkek.

2. Microsoft ismi nereden geliyor?

apple-microsoft-bir-portal 7
Microsoft ismi, oldukça kolay bir kısaltmanın sonucu. ‘Microcomputer’ ve ‘’ kelimelerinin birleşiminden meydana gelen Microsoft ismi ilk olarak 1976 senesinde tescillenmişti. Birçok kez logo değişikliğine giden Microsoft, ilk senelerinde yukarıda görüldüğü bu logoyu kullanıyordu.

1. Microsoft, saatinde Apple’ı batmaktan kurtardı:

apple-microsoft-bir-portal 8
1997 senesinde çeşitli başarısızlıklar yaşayan Apple, batma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Tam da bu halde Apple’ın yardımına koşan Microsoft, Apple’a 150 milyon dolarlık bir yatırım yaparak, şirketi bulunduğu zor halden kurtarmıştı. Rakibine uzattığı zeytin dalı ile herkesi şok eden Microsoft, bu hamleyi program geliştirebileceği yeni platformlar açmak için yaptığını açıklamıştı. Buna en kolay numune olarak Mac cihazlarda tespit edilen Microsoft Office programlarını gösterebiliriz.

Hemen aşağıda, Apple’ın anlaşmayı duyurduğu anları izleyebilirsiniz. Sahnede Steve Jobs var, arkada Microsoft logosu beliriyor ve Bill Gates canlı bağlantı yapıyor:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen