İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple ve Qualcomm’un Beklenmeyen Anlaşmasının Ardından Gelen 5 Önemli Soru

Apple ve Qualcomm’un Beklenmeyen Anlaşmasının Ardından Gelen 5 Önemli Soru

Tüm Dünyada yakından takip edilen Apple ile Qualcomm arasındaki davada iki şirket, uzlaşmaya varılacağını ve aralarındaki bütün davaların kapatılacağını belirtti. Yaşanan olaylar ve kamuya duyurulan ayrıntılar, Apple’ın ilk 5G Telefonu için bazı önemli soruların ortaya çıkmasına neden oldu.
Apple, akıllı Telefon modemleri için haksız tazminat talep ettiği iddiasıyla Ocak 2017’de Qualcomm’a dava açtığını açıklamıştı. Bunun üzerine Qualcomm, iPhone’ların Apple’ın patent ihlalleri yaptığı gerekçesiyle kilit pazarlarda yasaklanmasını sağlamaya çalışmış ve bazılarında başarılı olmuştu. Hatta Qualcomm, Apple’ın özel teknolojisini çaldığını ve ana rakibi Intel’e verdiğini bile iddia etmişti.

apple-ve-qualcomm-sürpriz-anlaşması-5-önemli-soru-bir-portal 1
Davada gelinen son noktada Apple, Qualcomm’a açıklanmayan bir miktarda ödeme yapmayı kabul etti ve iki şirket, 2 yıl daha uzatılabilecek 6 yıllık bir küresel patent lisansı anlaşması yaptı. Anlaşma bunun yanı sıra Qualcomm’un Apple’a yonga tedarik etme şartlarını da içeriyor. Anlaşma hakkında Intel, 5G akıllı Telefon modem işinden çıkacağını belirtti.

Dava artık sonuçlandı ama hâlâ yapılan anlaşmaların ve ilerideki ilişkilerin nasıl yürüyeceğine dair soru işaretleri var. İşte en fazla merak edilen 5 soru.

1. Apple, neden birdenbire ödeme yapmayı seçti?

apple-ve-qualcomm-sürpriz-anlaşması-5-önemli-soru-bir-portal 2
Geçtiğimiz son iki yılda Apple, Qualcomm ile mücadelesinde her yola başvurabilecekmiş gibi bir tavır takınmıştı. Dava devam ederken Qualcomm’a bütün telif hakkı ödemelerini yapmayı kabul etti ya da lnızca iPhone XS için Intel modemlerini kullanmaya devam etti.

Qualcomm CEO’su Steve Molenkopf, Kasım ayında iki şirketin karar aşamasında olduğunu söylemişti yalnız Apple’ın avukatı “Aylardır görüşme olmadı” diyerek cevap verdi. İki şirket arasındaki mücadele göz önüne alındığında davanın ikinci günde sonuç vermesi, insanlar tarafından garip karşılandı. Apple’ın her şeyi bırakıp bu kadar basit bir biçimde uzlaşmaya razı olmasını sağlayanın ne olduğu merak konusu.

2. Intel, Apple’ın kararını nasıl etkiledi?

apple-ve-qualcomm-sürpriz-anlaşması-5-önemli-soru-bir-portal 3

Apple ve Qualcomm’un anlaşmalarını açıklamalarından saatler sonra Intel, 5G modem işinden çıkacağını ifade etti. Teknoloji devinin bu açıklamayı anlaşmayla aynı gün yapması dikkat çekti. John Gruber, Daring Fireball isimli blogunda Apple’ın Intel’in 5G akıllı Telefon modem işinden ayrılmasından ötürü Qualcomm ile anlaştığını ve yaQualcomm ile Apple’ın anlaşmasından sonra Intel’in pazardan çıktığı kuramlarini ortaya attı. Gruber, Intel’in ayrılışının bunda etkili olduğunu öne sürüyor yalnız Bloomberg bunun tersini söyleyerek Apple’ın Intel’in 5G modemlerinin merak uyandırmayacağına karar verdiğini belirtiyor.

3. Anlaşmanın şartları neler?

apple-ve-qualcomm-sürpriz-anlaşması-5-önemli-soru-bir-portal 4

Anlaşmanın Qualcomm’un kazançlarına 2 dolarlık bir katkı sağlayacağı biliniyor yalnız Apple’ın şimdi ne kadar ödeme yapmayı kabul ettiği ve yaQualcomm’un yongaları ve patentleri için ileride ne kadar ödeme yapacağı bilinmiyor. AB’nin Qualcomm’a geçmişte Apple ile yaptığı benzer bir anlaşma için 1,2 trilyon dolarlık para cezası kesmesi sebebiyle eski anlaşmanın şartları geçerli değil. Ancak yeni anlaşma, yine de Apple’dan satın almaya karar verdiği yonga setlerine yönelik diğer taahhütleri içerebilir. Geçmişte Apple, hem Qualcomm hem de Intel’den modem siparişleri vermişti.

4. İlk 5G iPhone’u ne zaman göreceğiz?

apple-ve-qualcomm-sürpriz-anlaşması-5-önemli-soru-bir-portal 5

Şu anda Samsung Galaxy S10 5G dahil olmak suretiyle duyurulmuş 5G akıllı Telefonların çoğu, Qualcomm markalı modemleri kullanıyor ve Apple yakında bir 5G iPhone çıkarmak isterse bunlara katılmaktan daha az seçeneğe sahip olacak gibi gözüküyor. Apple’ın bu yılki iPhone’ları piyasaya sürmesine yalnızca 5 aylık bir süre kaldı. Apple’ın o zamana kadar yeni iPhone’lara entegre edilmiş bir 5G modeme sahip olma olasılığının düşük olması, Bloomberg’e göre Apple’dan ilk 5G Telefonları 2020 yılına kadar göremeyebileceğimiz anlamına gelebilir.

5. Apple, ne zaman kendi 5G modemlerini yapacak?

apple-ve-qualcomm-sürpriz-anlaşması-5-önemli-soru-bir-portal 6

Apple, 5G modemleri için sadece Qualcomm’a güvenmek istemiyor. Samsung ve MediaTek ile konuştuğu esasen biliniyor ve Huawei, iki şirket arasında henüz bir görüşme olmamasına rağmen Apple’a yonga satmaya açık olduğunu ifade etti. Ancak uzun vadede Apple, Intel’in pazardan çıkmasıyla beraber Intel’in modem IP’sini satın alarak kendi 5G yongasını geliştirmeyi planlıyor olabilir. Bir analistin Bloomberg tarafından alıntılanan söylemine göre Apple, üç yıl kadar kısa bir süre içinde kendi modemlerini üretmeye hazır olabilir.
Bu sorulardan en azından bazılarının yanıtları kısa süre içinde gün yüzüne çıkacaktır. Sonuç şeklinde deva neticesinde uzlaşılan vaziyetlerın iki şirket arasındaki lisanslama düzenlemeleri için büyük etkileri olabilir. Ancak dünkü sürpriz duyuruya yol açan şirket içi kararlar, anlaşmanın sonrasında akıllı Telefon modem pazarını yıllarca biçimlendirecek olduğu halde katiyen kamuya açıklanmayabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen