1. Ana Sayfa
  2. Mobil Uygulama
  3. Apple üç arkadaşlık programını kaldırdı!

Apple üç arkadaşlık programını kaldırdı!

ABD Federal Ticaret Komisyonu‘nun aldığı kararla Apple üç arkadaşlık programını App Store‘dan kaldırdı. Hepsi aynı geliştirici tarafından oluşturulan üç uygulama büyük reaksiyon topladı.

Apple üç arkadaşlık programını App Store’dan kaldırdı!

ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Ukrayna merkezli FastMeet, Meet24 ve Meet4U geliştiricisi Wildec‘e sert bir uyarı göndermesinin sonrasında Google Play bu programları kaldırmıştı. Geçtiğimiz haftasonu App Store üzerinden de kaldırılan programlar büyük tartışmalara neden oldu.

İlgili Yazı

Apple’ın Batarya Hakkında Verdiği Bilgiler

Her uygulamanın Gizlilik Politikasında 13 yaşından ufak Kullanıcıların kullanmasına izin verilmediğine dair bir ibare bulunmasına rağmen 13 yaşın altında olduğunu belirten Kullanıcıların, programa basitçe erişim sağlaması ve diğer Kullanıcılar tarafından görüntülenebilir olması çoğu ebeveyn tarafından şikayet edildi.

FTC programlar ile ilgili “Bu programlar çocuk koruma konusu ile ilgili Yasaları açıkça ihlal ediyor, bunun yanında çoğu çocuğun güvenliğini tehlikeye atıyor.” dedi.

apple-cocuklar-icin-bazi-uygulamalari-kaldirdi-habermi-1

Uygulamalar, Kullanıcıların yaşlarını listeliyor ve anlık konum verilerini etkinleştirerek kişileri birbiri ile tanışmasını sağlıyor. 18 yaş altındaki Kullanıcılar için basitçe istismar edilebilecek bu vaziyetin sonrasında programlar önce Google sonra da Apple mağazalarından kaldırıldı.

Wildec sözcüsü “18 yaşın altında olanlar için bütün erişim izinleri kaldırıldı. Gerekli bütün güvenlik önlemleri ve gizlilik politikaları yeniden düzenlendi.” dedi.

Uygulamaların yeniden mağazalara alınma konusu üzerinde tartışmalar devam ediyor. Ayrıca uygulama geliştiricisi şirket tarafından yapılan bu hata yüzünden çoğu ebeveyn halen programların mobil mağazalarda tutulmaması konusu ile ilgili ısrarcı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen