1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Apple, iPhone Satışları Yerlerde İken Nasıl Bu Kadar Para Kazanıyor?

Apple, iPhone Satışları Yerlerde İken Nasıl Bu Kadar Para Kazanıyor?

Tüm dönemlerin en Şayetli şirketlerinden birisi olan Apple’ın bir zaman içinder en büyük gelir kaynağı iPhone’du. Artık öyle değil, zira iPhone satışları tarihte ilk kez böylesine düşerken, Apple hala Şayetini arttırmaya devam ediyor. Peki bu değirmenin suyu nereden geliyor?
Kurulduğu günden bu yana hep üst segment ürünler üzerine yoğunlaşan Apple’ın “seçkinlik” stratejisi, hâlâ geçerliliğini koruyor. Nitekim biz tüketicilerin alışkanlıkları da büyük bir hızla değişmeye devam ediyor.

Apple’ın 2007 yılından 2018 yılına kadar en fazla para kazandığı ürünü iPhone’du. Neredeyse her yıl yeni bir modelle karşımıza çıkan firma, her zaman satışlar konusu ile ilgili zirveyi yakından takip etti. Samsung, ürettiği model sayısı ve segment genişliği açısından sürekli lider olarak kalsa da Apple, yalnızca üst segment iPhone cihazlarıyla bu mücadelede kalmayı başardı. Ta ki 2018’in ikinci yarısına kadar.

apple-iphone-satislari-yerlerde-surunurken-nasil-bu-kadar-para-kazaniyor
Apple’ın Samsung ile yaptığı akıllı Telefon rekabetine, Çinli devler Huawei ve Xiaomi ortak oldu. Huawei, üst segment sınıfına kuvvetli bir giriş yaparak, ABD gibi bir pazarda yasaklı olduğu halde Apple’ın ikincilik koltuğuna oturmayı başardı. Artık zirvedeki yarış Huawei ve Samsung arasında dönüyor. Apple ise iPhone satışlarının düşmesi sebebiyle geriye çekilmiş vaziyette.

Firmaya göre, 2019’da geçtiğimiz yılın ilk aylarına oranla iPhone satışların %17’lik bir düşüş yaşandı. Bu kaybın parasal karşılığı ise 31 milyar dolar. 2018’de yaşanan benzer düşülere rağmen Apple’ın 1 trilyon dolar piyasa Şayetine ulaştığını da görmüştük. Aynı başarı %17’lik düşüşün yaşandığı bu hafta da gerçekleşti. Şayet açısından en yakın rakibi olan Microsoft ile 1 trilyon dolarlık hacme ulaşmak için kıyasıya mücadele sürüyor. Üstelik iPhone satışlarının düşmesine rağmen…

Değirmenin su kaynakları:

apple-iphone-satislari-yerlerde-surunurken-nasil-bu-kadar-para-kazaniyor 1
Apple’a göre iPhone satışlarının düşme sebebi küresel ekonomik koşullardan ibaret. Ancak firma ekonomik istikamette gelecek tahminlerini çoğu devletten daha iyi yapıyor. Çin ve Türkiye gibi pazarlarda iPhone artık üst segment bir cihaz markası değil, adeta altına eşŞayet bir mevduat aracı konumunda.

Ağustos 2016’da dakikada 400 iPhone satan şirket, elde ettiği büyük gelirleri yeni bir iPhone modeli geliştirmek için kullanmadı. Sadece var olan cihazlarının üzerinde ufak değişiklikler yaparak satışa sürdü. Bu sırada asıl para harcadığı yer ise dijital hizmetleri oldu. Apple Music gibi yalnızca iOS Kullanıcılarına değil, bütün ekosistemlere açık olan hizmetlerini geliştirdi. Artık bir Android Kullanıcısı bile Apple’ın müşterisi olabiliyor.

Artık eski Apple yok:

apple-iphone-satislari-yerlerde-surunurken-nasil-bu-kadar-para-kazaniyor 2

Dijital hizmetlerin mantığı, Apple’ın kapalı ekosistem stratejisine ters düşüyor. Steve Jobs döneminin en büyük eseri olan kapalı servisler, özel işletim sistemleri yerini artık açık ekosistemlere bırakıyor. Apple, yalnızca fiziksel satış yaparak değil, dijital satış yaparak gelirlerini arttırmak üzerine çalışıyor.

Bu planın en net biçimde ortaya çıktığı ürünü ise Apple TV ve TV+ platformları oldu. Netflix gibi abonelik modeline yönelik dijital hizmetlere yoğunlaşan Apple, sinema ve dizileriyle herkesi müşterisi haline getirmeye çalışıyor. Bu nedenler Forbes, Business Insider gibi Şayetli basın kuruluşlarının öngörüleri haklı çıkıyor. Apple artık ağırlıklı olarak iPhone, Mac, MacBook gibi fiziksel ürünlerinden değil, dijital hizmetlerinden daha fazla para kazanıyor. Abonelik sistemleri de gelirleri tek sefere mahsus değil, sürekli hale getiriyor. Hal böyle olunca sürekli kazanmaya müsait bir ortamda mevduatcılar Apple’a daha fazla katkı sağlıyorlar.

apple-iphone-satislari-yerlerde-surunurken-nasil-bu-kadar-para-kazaniyor 3
Apple’ın tüketici elektroniği pazarındaki varlığı, ilk iPhone modeliyle yaptığı gibi yeni bir inovasyon sunmasına bağlı. Ancak bu kayıplar firmanın çok da umrunda değil. Artık küresel rekabette fiziksel değil dijital gerçekler söz konusu. Ekonomistlerin yakın zamanda bekledikleri küresel krize giriş aşamasında, 10 şahsa 1500 dolarlık cihazları satmak yerine 10.000 şahsa 10 dolarlık dijital hizmet satmak daha basit, daha masrafsız.

Bakalım önümüzdeki aylarda iPhone satışlarına dair bir değişim yaşanacak mı? Mevcut şartlar üzerine bir iPhone satışları artarsa, Apple’ın piyasa Şayeti yine tarihi bir ilki bizlere sunabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen