1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Android Telefonların Pil Ömrünü Kısaltıyor

Android Telefonların Pil Ömrünü Kısaltıyor

A ndroid Telefonlarda kullanılan yeni bir teknik, Telefonların bataryalarını sömürürken reklam verenlerin paralarının da boşa gitmesine neden oluyor.
Teorik olarak Telefonlarımızın bir internet sayfası ve ya bir uygulama tarafından kripto para madenlemekte kullanılmasının mümkün olduğunu biliyoruz. Bu süreçte Telefonlarımız yavaşlıyor, batarya tüketimi hızlanıyor ve internet paketimizi de yiyor.

Android-Telefonların-Pil-Ömrünü-Kısaltıyor-bir-portal

Benzer bir numara şimdi de reklam içeren programlarda yapılıyor. Ortaya öne sürülen yeni numarada durağan, sabit görünümlü bir reklam şeridinin arkasına video yerleştiriliyor. Sessiz olarak oynayan bu videoda sürekli reklam gösteriliyor. RAM’i meşgul eden ve Telefonun bataryasını tüketen bu reklamlardan Kullanıcının haberi olmuyor. Reklamveren de hedef kitlesine ulaştığını zannederek para ödemeye devam ediyor.

İlgili Yazı

Google, Android Kullanıcılarını özgür bıraktı!

Burada suçlanması gereken kişi ise uygulama geliştiricileri değil. Hatta geliştiriciler böyle bir açık buldukları için şaşkınlar. Kabul edilebilir miktardan daha çok şarj tüketen ve daha çok veri harcayan programlara yönelik şikayetler, uygulama geliştiricileri de şaşırtmış vaziyette. Burada suçlanması gereken daha fazla reklam firmalarının içinde bulunan daha dolandırıcı tipler. BuzzFeed konu ile ilgili incelemesinde reklamların izinin OutStream Media isimli firmaya kadar gittiğini gösteriyor. Bu firma da Aniview’in alt firması ve yine BuzzFeed’e göre Aniview son derece güvenilmez bir firma.

Teknik olarak, bu tekniğe verilmiş bir isim de var ve “in-banner video reklamları” olarak geçiyor. Her ay bu tür reklamlardan onlarca milyon dolar para kazanıldığı söyleniyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen