1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Android Q, 3D Touch Benzeri Bir Teknoloji ile Gelecek

Android Q, 3D Touch Benzeri Bir Teknoloji ile Gelecek

Android Q kullanacak olan Telefonlar, Apple’ın kullandığı 3D Touch’a benzeyen, ekrana yaptığınız baskıya göre seçenekler sunan bir teknoloji kullanacak.Son zaman Android kullanan Telefonların, Apple’ın başlattığı bazı trendleri takip ettiklerini fark etmişsinizdir.

iPhone X ile gelen çentik modası bunlardan ilk akla geleni. Android Q için yayınlanan bir belgeye göre gelecek nesil Android Q kullanan Telefonlarda Apple’ın getirdiği bir teknoloji daha kullanılacak: Ekrana baskı uyguladığınızda farklı eylemleri gerçekleştirebileceksiniz.

android-q-3d-touch-benzeri-bir-teknoloji-ile-gelecek-bir-portal

Tıpkı Apple’ın 3D Touch teknolojisi gibi.Aslında 3D Touch tanıtılalı birkaç yıl oldu ve Google, uzun basarak işlemler yapabildiğimiz buna benzer bir teknolojiyi Android Oreo ile getirmişti.Kısaca özetlemek gerekirse Google, getirdiği bu özelliği bir adım ileriye taşıyacak.

İlgili Yazı

Fotoğrafları Harita Üzerinde Görmenizi Sağlayan Galeri: Photo Map

Yeni teknoloji üzerine düşündüğümüz zaman daha sert basarak ekranda menüler açmak, uzun basarak yaptığımız şeyle aynı. Tek farkı daha süratli olması. O halde yeni nesil Android Q’nun iOS’e çok daha benzer bir deneyim sunacağını söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra 3D Touch, uyguladığınız baskının derecesine göre farklı seçenekler sunmuş olduğu için hâlâ avantajlı konumda.

Google Pixel 3’ün Easter Egg çizim uygulaması ekstra bir donanım gerektirmeden bir algoritma ile ekrana uygulanan basıncı algılayabiliyordu. Şimdilik bu teknolojinin Android Telefonlar çapında nasıl sağlanacağını bilmiyoruz. Bahsi geçen bu teknoloji baskı uyguladığımızı anlayan bir algoritma mı olacak yoksa yeni bir donanım mı gerektirecek, ilerleyen zaman hep beraber göreceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen