1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Android, bir iOS özelliğini daha alıyor!

Android, bir iOS özelliğini daha alıyor!

google_play_store_2-bir-portal

Mayıs ayında Google, Android için yeni uygulama geliştirenlere kare simge kullanmayı zorunlu hale getiriyor. Google bugün, Google Play Store içinde bulunan eski programlarda da kare simgeler kullanılması için bir yardımcı araç çıkardı. Bu sayede geliştiriciler, daha rahat bir biçimde simge dizaynı yapabilecekler ve yeni kurala uyumu mümkün kılabilecekler.

İlgili Yazı

Android Pie güncellemesi alacak telefonlar

Android ikonları iOS gibi olacak!

Amaç, farklı kullanıcı arayüzü düzenlerinde, form etkenlerinde ve cihazlarda tutarlılık ve daha temiz bir görünüm kazandırmak olarak nitelendiriliyor. Google yayınladığı uygulama ile beraber geliştiricilere bir de yasak getirdi.

Buna göre simgelere gölge düşüren saydam arkaplanlar artık yasaklanacak. Uygulamaların bu ikonlarla piyasaya sürülmesi mümkün olmayacak. Söz konusu yasak Chromebook’larda ve Play Store‘daki bütün programlarda geçerli olacak.

Google Play Console isimli programa eklenen özellik vasıtası ile geliştiriciler, basitçe kare bir simge tasarlayabilecekler. Bu zorunlu değişiklik 24 Haziran’dan itibaren geçerli olacak ve söz konusu kurallara uymayan geliştiriciler Google Play Store’da programlarını sergileyemeyecekler.

google-play-rounded-icons-console-bir-portal (1)

Google, bu kurallara binaen kendi bazı programlarını da güncelledi ve kare ikon sistemine geçiş yaptı. Buna göre Google Kişiler uygulaması ilk yenilenen uygulama oldu. Diğer programların da 24 Haziran’a kadar güncellenmesi bekleniyor. Tabii yeni uygulama geliştirecek geliştiriciler için bu tarih 1 Mayıs 2019 olacak.

Google-play-rounded-icons-live-bir-portal

Bu değişiklikler, Android Auto, Android TV, Wear OS için geçerli olmayacak.

 

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Akıllı Telefon Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen