1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. AMD ve Cray’den Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Frontier

AMD ve Cray’den Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Frontier

AMD ve Cray Computing imzası taşıyacak, 1.5 exaflop işlem gücüne sahip olacak Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Frontier ile ilgili ayrıntılar paylaşıldı.

ABD Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı 2021 yılına kadar ABD’de üretilmiş olacak. Cray Computing ve AMD tarafından inşa edilecek olan Frontier isimli exa ölçekli makine, şu anda yine zirvedeki Summit’e ev sahipliği yapan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndaki yerini alacak. Exa ölçeğinin saniyede 10 üzeri 18 gücünde işlem yapma özelliği anlamına geldiğini de belirtelim.

Bilgisayarın 1.5 exaflop prosedür gücü üretebileceği ve nükleer ve iklim incelemeleri alanları gibi gelişmiş hesaplamalara ihtiyaç duyan çeşitli görevlerde kullanılacağı ifade ediliyor.

İlgili Yazı

NVIDIA GPU’larda performans artışı!

Frontier’in rekor kıran performansının ülkenin bilim Dünyasındaki liderliğini garantiye alacağı ve Amerika ile bütün Dünyadaki yaşam ve ekonomik refaha katkı sağlayacağı belirtiliyor. Süper bilgisayarın yapay zekadaki inovasyonları hızlandıracağı ve Amerikalı incelemecilerin sonraki icatlarına yardımcı olacağı da ifadeler arasında.

dunyanin-en-hizli-super-bilgisayari-frontier-habermi-1

Frontier süper bilgisayar, 1.5 exaflop işlem gücüyle Dünyanın zirvedeki 160 süper bilgisayarının mevcut toplam gücüne sahip ve saniyede bir kentilyon hesaplama yapabiliyor. Dünyadaki her bireyin saniyede 1 hesaplama yapması halinde, Frontier’in 1 saniyede yapabildiği kadar hesaplama yapılabilmesinin 6 yıldan fazla sürebileceği paylaşılıyor.Tabii ki böyle bir işlem gücüne sahip olan bilgisayarın maliyeti de son derece yüksek.

Frontier sistem ve teknolojisinin 600 milyon dolardan daha çok maliyete sahip olduğu açıklanıyor. Bilgisayarda Cray Computing’in Shasta süper bilgisayar sistemi ve Slingshot ara bağlantısı ile AMD GPU’ları ve özel EPYC İşlemcileri kullanılacak. Süper bilgisayarın kapladığı alansa aşağı yukarı 2 basketbol sahası büyüklüğünde olacak. 145 kilometre uzunluğunda kablo ve 100 bin HD filmi 1 saniyede indirebilecek ağ bağlantısı da diğer ayrıntılar arasında.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen