İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Amazon, Küresel İnternet Ağını Genişletmek İçin 3.200 Uyduyu Uzaya Göndermeyi Planlıyor

Amazon, Küresel İnternet Ağını Genişletmek İçin 3.200 Uyduyu Uzaya Göndermeyi Planlıyor

2000 yılında kurduğu uzay ve havacılık şirketi Blue Origin’den sonra uzaya olan ilgisi gün geçtikçe artan Jeff Bezos, Project Kuiper ismi verilen proje kapsamında uzaya gönderilecek 3.236 uyduyla geniş kapsamlı bir internet ağı kurmayı planlıyor.
Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, SpaceX’in StarLink isimmli uydu tabanlı internet ağı projesine meydan okurcasına uzaya binlerce uydu göndermeyi planlıyor. Amazon, Project Kuiper adlı proje ile ilgili henüz ayrıntıları açıklamadı ama teknoloji haber sitesi Geekwire’da paylaşılan bazı belgeler, projenin genel hatlarını ortaya çıkardı.

amazon-kuresel-internet-agini-genisletmek-icin-3-200-uyduyu-uzaya-gondermeyi-planliyor-bir-portal-1

3.236 adet uydunun uzaya gönderilmesiyle kurulması planlanan uydu tabanlı internet ağını ayrıntılandıran belgeler;

proje kapsamında 590 kilometre uzaklıkta 784 uydunun, 610 kilometre uzaklıkta 1.296 uydunun ve 630 kilometre uzaklıkta 1.156 uydunun konumlandırılacağını gösteriyor.56. kuzey enleminden 56. güney enlemine kadar bir kapsama alanı sunması umulan uydular, bu alanla Dünya nüfusunun aşağı yukarı %95’ine internet erişimi sağlayacak. Ayrıca Amazon, mevcut uydu tabanlı internet hizmetlerindeki düşük hız ve gecikme sorunlarına Project Kuiper ile son vermek istiyor.

İlgili Yazı

İş Başvurusunda Oyun Oynatılacak! işte Detaylar!

amazon-kuresel-internet-agini-genisletmek-icin-3-200-uyduyu-uzaya-gondermeyi-planliyor-bir-portal

Dev şirketin uzun vadeli projeleri arasında gösterdiği bu proje, internet hizmetinin olmadığı ve ya yetersiz olduğu bölgelerde yaşayanlara yüksek hızlı geniş bant interneti kullanma imkânı tanıyacak. Şartlar göz önüne alındığında şu an SpaceX’in böyle bir projeyi gerçekleştirmeye daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. Amazon’un Project Kuiper ile hedeflediği başarıya ulaşıp ulaşamayacağını önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen