1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Alkol İle Daha Kolay Dil Öğrenebilirsiniz
Trendlerdeki Yazı

Alkol İle Daha Kolay Dil Öğrenebilirsiniz

Çağımızın gerekliliklerinden biri olan yabancı dil üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, enteresan sonuçların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Psychopharmacology adlı dergide yayınlanan bir incelemeye göre alkol, insanların yabancı dil konuşmasını basitleştiriyor.

Yeni bir dil öğrenmek son derece zor olsa da son yıllarda tasarlanan yöntemler, bu zorlu etkinliği daha basit hale getiriyor. Yabancı dil öğrenme konusu ile ilgili yapılan bilimsel incelemeler da insanların ana dili dışındaki dilleri basitçe konuşabilmesine katkı sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Psychopharmacology dergisinde yayınlanan bir inceleme, son derece muazzam sonuçları ortaya çıkardı.

İngiliz ve Hollandalı araştırmacıların ortaklaşa yürüttüğü deneylerde, alkolün yabancı dil konuşabilme yeteneği üzerindeki etkisi araştırıldı. Hollanda’da bulunan Maastricht Üniversitesi’nden ana dili Almanca olan 50 öğrenci ile yapılan deneylerde her bir öğrencinin Hollandalı konuşmacılarla 2 dakika boyunca konuşmaları istendi.

yabancı-dil-öğrenme-bir-portal

Yapılacak görüşmelerden önce öğrencilerin yarısına su, yarısına ise alkollü içecekler verildi. Öğrencilerin kilolarına göre belirlenen alkol miktarı, öğrencilerin bilinçlerini kaybetmemelerini sağlayacak düzeyde ayarlandı.

Deney sırasında konuşmalar kaydedildi ve öğrencilerin alkol alıp almadığını bilmeyen Hollandalı mahalli konuşmacılar, öğrencilerin Hollandaca konuşma yeteneklerini notlandırdı. Buna ek olarak görüşmeler bitirildiğinde öğrencilerin de kendilerine not vermeleri istendi.

Deney sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar, son derece enteresan sonuçlara ulaştı. Hollandalı yerel konuşmacılar, iki grubun dil bilgisi ve kelime haznesinin birbirine çok yakın olduğunu ve alkollü öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha kesintisiz konuştuğunu belirleme etti. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir diğer muazzam ayrıntı ise alkol alıp daha akıcı konuşan öğrencilerin kendilerine verdikleri notların, diğer gruptaki öğrencilere benzer olması.

yabancı-dil-öğrenme-bir-portal-1

Alkolün yabancı dil konuşma yeteneği üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna varabilmek için diğer diller üzerinde de benzer deneyler yapılması gerektiğini belirten Araştırmalar ; ulaşılan sonuçların 1972’de yapılan, Amerikalı konuşmacıların alkol aldıklarında Tayca’yı (Tayland dili) daha kesintisiz biçimde konuştuklarını gösteren deneyin sonuçlarıyla uyuştuğunu söylüyor.

Deneyler boyunca öğrencilerin duyguları analiz edilmese de Araştırmalar , az miktarda alkolün yabancı dil konuşabilme kaygısını azalttığını düşünüyorlar. Ayrıca deney sonuçlarında, alkol seviyesinin yükselmesi halinde istenen sonuçların alınamayacağı da vurgulanıyor.

yabancı-dil-öğrenme-bir-portal-2

Çalışmanın diğer ayrıntılarına buraya tıklayıp orijinal makaleyi inceleyerek erişebilirsiniz. Gelecekte diğer diller üzerinde de yapılacak çalışmalarla alkolün yabancı dil yeteneği üzerinde etkili olup olmadığını hep beraber göreceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen