İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak – Türkçe

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak – Türkçe

Dünyanın en büyük perakende alışveriş platformu Aliexpress, girişimci ya da yatırımcılara da eşi benzeri olmayan fırsatlar sağlıyor. Uygun ücretlere ürünler alıp, bunları Türkiye piyasasında satışa sunarak ciddi bir kar marjı sağlamak üzere çalışma yapmayı tasarlıyorsanız, bu kılavuzda en uygun şekilde Aliexpress türkçe alışveriş yapmak için aklınıza takılabilecek bütün sorulara yanıtlar sağlayacağız.

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapacağınızı bilmiyorsanız, Türkçe olarak hazırlanmış bu makalede istediğiniz bir çok ürünü basitçe  ve en güvenilir şekilde satın alabileceksiniz.

AliExpress Türkçe ?

ali express 2

AliExpress Dünyanın en büyük online mağazası haline geldi. Son istatistikler, Çin merkezli Aliexpress’in Amazon ve eBay’den 3 kat daha çok kar ele geçirdiğini ve Dünyanın çoğu ülkesinde tercih edilen alışveriş platformu olmaya başladığını gösteriyor. AliExpress’den her gün sizin gibi milyonlarca insan alışveriş yapıyor. Bunca şeyi ifade ettikten sonra bir şeyi ayrı olarak belirtmek gerekir: AliExpress bir mağaza değil, milyonlarca satıcı ve tüketiciyi birbirine bağlayan bir aracı platformdur.

Bu doğrultuda, AliExpress, satıcıların öngörülen kaidelere uyup uymadığını kontrol etmek, platformla alakalı herhangi bir meseleyle karşılaşırlarsa tüketicileri savunmak, ürünü aldığınızı onaylayana kadar paranızı garanti altına almak ve satıcı ile olası meseleler arasında ara buluculuk yapmak gibi ehemmiyetli fonksiyonları üstlenir. AliExpress’in kaidelere uymayan mağazaları kapamak ya da ceza vermek hakkında oldukça katı olduğunuda belirtmekte fayda var. Bu yüzden büyük ihtimalle en güvenilir alışveriş platformlarından birisi.

Aliexpress Kullanmak

ali express 3

Öncelikle aliexpress.com sitesine giriş yapın. Hemen peşinden altta bulunan görselde ki gibi üye değilseniz KATIL bölümünden üye olun, üye iseniz GİRİŞ bölümünden sisteme giriş yapın. Üye olmak kolay, yalnızca İsim – Soyad, E-Mail ve şifre istiyor.

Üye olduktan sonra da giriş yapın ve hemen ardından ana sayfaya erişin. Aliexpress’in Türkçe dil desteği vardır yalnız ne yazık ki çoğu sayfa hali hazırda tam anlamıyla çevrilmemiştir. Bu yüzden bir takım sayfalarda ufak de olsa İngilizce ile karşılaşabilirsiniz yalnız sistem çok basit, ilk 1-2 alışveriş sonrasında her şey çok daha basit gelecektir.

Üye girişi yaptıktan sonra, yüzlerce değişik kategoride milyonlarca ürün bulabiliyorsunuz. Sol menüdeki kategoriyi kullanarak özellikle aradığınız ürünlere ulaşabilirsiniz.

Ancak daha önceden de açıkladığımız gibi, AliExpress alıcı ile satıcı arasında ara buluculuk yapan bir platformdur, bu yüzden satıcı, siparişi doğru bir biçimde göndermekten ve ürünün ürün tanımına uyduğundan emin olmaktan sorumludur. Bu yüzden alışveriş yapmadan önce emin bir satıcı bulmak çok önemlidir. Hangi satıcının en iyi ürünleri sağladığını ve en iyi üne sahip olduğunu değerlendirmek zorundasınız. Bunu sağlamak alttaki adımlar ile çok rahat olacak;

Öncelikle Aliexpress’i her zaman bilgisayardan kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak mobilde ve uygulamada da aynı bölümler bulunuyor ve Türkçe olarak.

Bir ürün sayfasına girdiğiniz zaman Masaüstün’de sol menüde, mobil ve uygulamada ise ürün sayfasının en alt bölümünde “MAĞAZA BİLGİSİ” bölümü bulunuyor. Bu bölümde mağazanın ismi, geri bildirimler, rozetler, mağazanın kaç senedir açık olduğu ve mağazaya verilen bütün siparişleri görebilirsiniz.

 • Burada mağazalar için en fazla dikkat edilmesi şart olan konulardan biri Mağazanın Kaç Yıldır Açık Olduğu konusu. Bir hayli platform 5-6 senedir güvenle müşterilere hizmet veriyor. Ancak 1 seneden daha azdır açık olan mağazalara dikkat edin.
 • Mağaza bilgisi bölümünde bir diğer önemli özellik de kuşkusuz pozitif geri bildirimler. Aliexpress, satıcıların alışverişleri sonrası mağazaya puan vermesini istiyor. Bu puanlar da yüzde 100 üzerinden Değerlendirilip, mağazada yayınlanıyor. Bir takım mağazalarda bu puanlar yüzde 70’in bile altında, özellikle dikkatli olun.
 • Bir takım mağazalarında profillerinde Rozetler Bulunur. Bu rozetler bizzat Aliexpress tarafından veriliyor ve doğrulanan mağazalarda tek bulunuyor. Bunlar ek güven için dikkate alınması gereken unsurlardır.

Son olarak satıcı hakkında sıkıntılarınız varsa, bu sorularınıza yanıtlar bulmanın en iyi yolu dolaysız olarak satıcı ile iletişime geçmektir. Elbette satıcılar Türkçe destek ne yazık ki vermiyor. Bu yüzden İngilizce konuşmanız gerekecek, eğer sorularınız basitse Google Translate aracılığı ile de basitçe anlatabilirsiniz.

Satıcı Garantileri

Aliexpress’te müşteriler için bir diğer önemli konu ise satıcı garantileridir. Bu sağlamda bağlar çok Değerlidir ve ürünlerin harbiden ifade edildiği gibi olup olmadığını ve satıcının sağlayabileceği destekleri gösterir. Bu destekler aracılığı ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz çünkü Aliexpress mevzubahis satıcı garantilerinin doğru bir biçimde uygulanıp uygulanmayacağını sık sık denetliyor.

Ürünlerdeki satıcı garantilerini görmek için ürün sayfasında bulunan SATICI GARANTİLERİ bölümüne tıklayın. Burada satıcının, ürünün satışı için verdiği garantileri görmeniz olası. Ekseriyetle karşılaşılan sağlama bağlar öyle;

 • Zamanında Teslimat – Satın alımınız evvelce kararlaştırılan bir müddette erişmezse, satıcı tam bir geri ödeme yapmayı taahhüt eder.
 • İadeler ve Geri Ödeme – Ürün izah ettiği gibi değilse, satıcı tam bir geri ödeme tavsiye edeceğine söz verir.
 • Yurtiçi İade – Satıcı ülkenizde bir depoya sahiptir. Nakliye giderleri ya da gümrük fiyatları konusu ile ilgili endişelenmenize gerek kalmadan iade aktarabilirsiniz.
 • Özgün Garantili – Büyük biletli bir elektronik ürün satın alıyorsanız, dikkat etkeniz gereken şey budur. Bu, unsurnin AliExpress tarafından özgün olarak doğrulandığı mananına gelir.

Kopya ile Düzmece Ürün Nasıl Ayırt Edilir

AliExpress’te ürünler ararken, bir çakma ürünü özgün üründen ayırt etmek zahmetlidir . Bunun sebebi büyük ihtimalle AliExpress’te satılan kopyaların çok iyi yapılmış olmasıdır. % 100 özgün bir marka bulmaya çalışıyorsanız, size yardımcı olacak birkaç şey var. Kopya ile özgün ürün arasındaki en önemli fark ücrettir. Düzmece, çakma, replika ürünlerin ücreti oranla çok daha ucuzdur.

Özgün ürünü tanımlamanın ve orijinal olduğunu fark etmenin bir diğer yolu ise, ürün açılamalarına bakmak ve satıcının size orijinal bir ürün göndermesi gerektiği durumlarda, “orijinal” kelimelerini kullanıp kullanmadığını anlamaktır. Son olarak, bazı satıcılar ürünlerinin orijinal olduğunu ispat etmelerine fırsat sağlanıyor. Ürünlerinin orijinal olduğunu ispat eden satıcıların ürün sayfasında “Garantili Orijinal” rozeti Bulunur.

guarenteed genuine

Bu logoyu görürseniz, ürünün % 100 orijinal olmasından emin olabilirsiniz. AliExpress bu konuda oldukça katı. Düzmece bir biçimde logoyu kullanan mağazalar direkt kapatılıyor ve ürün alan müşterilerin paraları geri ödeniyor.

Ödeme Yolları

Aliexpress Dünyanın her noktasındaki müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için onlarca farklı ödeme yolu sunmaktadır. Bu ödeme yollarında de alıcı savunması bulunuyor. Başka bir deyişle ürünü teslim aldığınızı belirtmeyene kadar ödediğiniz para satıcıya iletilmiyor. Kullanabileceğiniz ödeme yolları;

 • Alipay: Paypal’a benziyor. Kredi kartı ile hesaba para atıyorsunuz ve buradan alışverişlerinizi güvenle yapabiliyorsunuz.
 • Kredi Kartı: Standart yol, doğrudan alışveriş yapabilirsiniz.
 • Aliexpress’te bunun dışında WebMoney, Western Union, Yandex.Money, QIWI, DOKU, MercadoPago, Bilet, American Express ile ödeme yapabilirsiniz.

Bu ödeme metotları ile satıcı ile dolaysız iletişime geçerek asla ödeme yapmanızı önermiyoruz. Zira bu yolla ödeme yaparsanız, alıcı savunması dışında kalırsınız.

Anlaşmazlıklar

Bazen sipariş ettiğiniz ürün meseleli, arızalı, sorunlu olabilir, bu durumda ihtilaf düğmeninu kullanarak mesele için rapor açabilirsiniz . Bunu yapmak için yapmanız şart olan tek şey siparişe gidip “Açık İhtilaf” butonuna bakmak, düğmeye bastıktan sonra ürün görsellerini yüklemeniz ve basit bir anketi doldurmanız istenir. Bunları tamamıyla olduğu gibi gerçekleştirin.

Anketi doldurduktan sonra karşılaşabilecekleriniz;

 • Satıcı sizinle aynı fikirde ise, anlaşmazlığı kabul eder ve paranızı ödemeyi kabul eder.
 • Satıcı sizinle biraz aynı fikirde ise diğer bir tavsiye sunar. Sözgelişi bir armağan çeki verebilir ya da paranın bir bölümünü iade etmek isteyebilir. Değer tavsiyesi kabul ederseniz, KABUL ET düğmesine medya.
 • Satıcının size sunmuş olduğu teklifi beğenmezseniz, bunu reddedebilir ve yeni bir teklif isteyebilirsiniz. Eğer yeni teklifi beğenmezseniz, bu durumda Aliexpress probleme aracılık eder ve ikinizi ortak bir noktada anlaştırmaya çalışır. Ancak bunun için birkaç gün beklemeniz gerekebilir.

Aliexpress’in ortak noktayı sağlamak emeliyle sunmuş olduğu teklifi reddedemiyorsunuz, yalnız çoklukla alıcı lehine olduğu için büyük ihtimalle kabul edeceksinizdir.

Nakliyat Zamanı

Aliexpress’te alıcıların en fazla sorduğu sorular arasında “ürünüm ne zaman gelecek” sorusu geliyor. Bu problemin aslında net bir cevabı yoktur, yalnız ürün sayfasında, ürün ücretinin hemen altında tahmini bir müddet vurgulanıyor. Bu süre genelde 30 gündür, yalnız Aliexpress 60 güne kadar beklemeniz gerektiğini dile getiriyor. Eğer 60 güne kadar ürün elinize gelmezse eğer, ürünü iptal etme ve paranızı dolaysız geri alma hakkına sahip oluyorsunuz.

Aliexpress’ten Türkiye’ye ürünler çoğunlukla 25 günde geliyor.

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapılır hakkında ek sorularınız varsa, alttaki YORUM bölümünden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen