1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. AKK’yi Dolduranların İnterneti Yavaşlamayacak, Direkt Kesilecek 
Trendlerdeki Yazı

AKK’yi Dolduranların İnterneti Yavaşlamayacak, Direkt Kesilecek 

T ürk Telekom tarafından ISS’lere gönderilen yeni toptan fiyat listelerine göre 1 Nisan’dan itibaren AKK’li internet oyuncularının internet bağlantıları, kotayı doldurdukları anda kesilecek. Uygulamanın resmileşmesi için BTK’nın onayı bekleniyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) adil kullanım kotasını (AKK) kaldırmasıyla beraber internet fiyatları büyük bir bilinmezliğe sürüklenmişti. İnternet servis sağlayıcıları tarafından açıklanan fiyatlar, tüketicilerin internete bağlanmak için servet ödemesini gerektiriyordu ki Türk Telekom, yeni çözümü ile ISS’lere tavsiyesini sundu.

Türk Telekom tarafından ISS’lere gönderilen ‘Al-Sat Paket/Tarife Revizyonu’ başlıklı yeni toptan fiyat listesi, BTK tarafından onaylanması durumunda ISS’ler tarafından %5 Özel İletişim Vergisi ve %18 KDV eklenerek tüketicilere sunulacak. Türk Telekom’un toptan satış listesindeki internet fiyatları ise şöyle sıralanıyor;

turk-telekom-bir-portal-

  • 8 Mbps – 51.61 TL
  • 16 Mbps – 59.52 TL
  • 24 Mbps – 73 TL
  • 35 Mbps – 99.60 TL
  • 50 Mbps – 109.63 TL
  • 100 Mbps – 146.30 TL

Hayata geçecek yeni programa göre satışları durdurulan AKK’li paketlere abone olan oyuncular, 1 Nisan tarihine kadar sahip oldukları hız üzerinden limitsiz internet kullanmaya devam edecekler.

Ancak 1 Nisan’dan itibaren bütün oyuncular duran kotalı tarifelere geçiş yapacaklar ve kotaları bittiğinde internet hizmetleri kesilecek.

Bir diğer deyiş ile 1 Ocak 2019 tarihinden önce AKK’li bir internet paketine abone olmuş oyuncular, şu ana kadar kotaları bitse dahi yavaş da olsa internet kullanabiliyorlardı. 1 Nisan itibarıyla ise internet hizmetleri kesilecek. Bu vaziyette oyuncular ya ek kota paketi satın alacaklar veya limitsiz internet tarifelerinden birine geçiş yapacaklar.

Bilişim Sektörü İşadamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Başkanı Dağhan Uzgur, AKK programının kaldırma sebebinin interneti yavaşlatmak olmadığını hatırlatırken,

‘’Biz bu yola internet hızı düşmesin, Türk gençliği en hızlı biçimde, ucuz ve kotasız biçimde internet kullanabilsinler diye çıktık fakat geldiğimiz noktada daha önce kotası bittiği için internet hızı düşen fakat erişimi kesilmeyen abonenin artık interneti tamamiyle kesilecek.’’ dedi.

Dünya standartlarının çok altında olan 8Mbps’lik internet hızının paketlerde yer almasının dahi kabul edilemez olduğunu belirten Uzgur, ‘’Türkiye internet hızı konusu ile ilgili dünyada 84’üncü sırada.

Bu düşük hıza rağmen bir de kota ile oyuncuların kısıtlanması doğru değil. ‘8 Mbps hızım olsun fakat ucuz olsun’ diyenler eskiden aşağı yukarı 30 TL’ye ihtiyaçlarını giderebiliyorken artık en düşük kotalı internete aşağı yukarı 60 lira ödemek halinde kalacak. İnternetinin kesilmesini istemeyenler ise kesenin ağzını daha da açacak.’’ diye konuştu.

TÜRK TELEKOM’UN KONUYLA İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMA

15.02.2019 tarihinde bir gazetede, “İnternet yavaşlıyordu artık kesilecek” başlığıyla yayınlanan yazıda, Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekomünikasyon A.Ş. (“Türk Telekom”) ve internet toptan ve perakende fiyatlarına dair yanlış bilgilendirme yapılması ve bu yazıdaki yanlış bilgilere farklı bazı yayın organlarında da yer verilmesi sebebiyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği görülmüştür.

Türk Telekom, 2019 itibariyle düzenleyici otorite Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) vizyonerliğinde diğer bütün internet servis sağlayıcılar gibi Adil Kullanım Noktası programını kaldırdı.

Buna ek olarak, Türkiye’yi geleceğe bağlamak ve internet penetrasyonunu artırmak amacıyla, aşağı yukarı 8 milyonu aşkın mevcut perakende internet abonelerini hiçbir ek ücret talep etmeden mevcut paketi ne olursa olsun, çağrı merkezine ya da SMS ile herhangi bir müracaatda bulunmasına gerek olmadan limitsiz paketlere yükseltti. Dolayısıyla, gazetede bulunan “adil kullanım kotalı internet kullanan 1 Nisan’a kadar limitsiz internet alacak.

Ancak o tarihten sonra paketi ‘kotasında duran’a dönüşecek” ifadesi tamamen gerçek dışıdır, 1 Nisan’dan sonra da taahhütlü veya taahütsüz bir biçimde Türk Telekom internet ailesine katılmış mevcut müşterilerimiz limitsiz bir biçimde internetin keyfini sürdürmeye devam edeceklerdir.

12 Ocak 2019 tarihinden sonra Türk Telekom limitsiz internet kampanyalarına ek olarak GB’li kampanya seçeneklerini de portföyüne eklemiştir. Sadece ve yalnızca, 12 Ocak 2019 tarihinden sonra GB’li paketi tercih eden müşterilerin, aylık kullanım miktarına ulaşmaları halinde internet hizmeti durur ve ek paket almaları halinde o ay için internetten mevcut hızlarıyla faydalanmaya devam ederler. GB’lı paketlerden yararlanan müşterilerimiz bu vaziyet ile ilgili ayrıntılıca bilgilendirilmiş olup onayları ve tercihleri doğrultusunda GB’li pakete yönelmişlerdir.

Açıklamanın tamamına buradaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen