1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Akıllı Şehir Teknolojisi %60 Elektrik Tasarrufu Sağlayabiliyor

Akıllı Şehir Teknolojisi %60 Elektrik Tasarrufu Sağlayabiliyor

Telefonlarımızdan, TV’lerimize her şeyin akıllandığı şu senelerde kentler de akıllanıyor ve tasarlanan teknolojilerle enerji tasarrufu sağlanıyor.
Konya’da tespit edilen bir teknoloji şirketi olan Logiba, kurduğu Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemi (ASAS) ile yüzde 60 oranında elektrik tasarrufu sağlayabiliyor. Şirket Akıllı Şehir Aydınlatma Sistemi ve Akıllı Şehir Atık Toplama Sistemi (ASAT) ile il ve ilçelerdeki hizmetleri kolaylaştırıyor. Akıllı kent altyapısını kuran şirket ilaveten meteoroloji takip, plaka tarife sistemi ve güç analiz gibi hizmetler de sunuyor.

akıllı-şehir-bir-portal
Firmanın kurucusu Lütfi Can Başaran, Anadolu Ajansına verilen röportajda, boşa harcanan enerjinin büyük bir problem olduğunu dile getirdi. Akıllı kent teriminin insanlarda uyandırdığı intibanın çok da doğru olmadığını ifade eden Başaran “Akıllı kent diye tanımladığımız vakit insanların gözünde genelde ve yalnızca işlevlerin otomatikleşmesi canlanıyor. Oysa vatantaşların hayat niteliğini çoğaltmak amacıyla kenti etkin yönetmek gerek. Bunun amacıyla de teknolojiyi vasıta olarak kullanıp, kent sakinlerinden geri besleme alarak sıksık olarak yeni stratejiler ilerletmek gerekiyor. Nesnelerin interneti (IoT) programlarının ana maddesi olan veri, akıllı kent mevzusu ile ilgili da en mühim mevzu başlığı.” dedi.

Başaran, ASAS’ın bugüne kadar 20 il ve ilçede kurulduğunu ifade etti ve planları arasında bu teknolojiyi vatan dışına satmak olduğunu da dile getirdi. Başaran ilaveten, sağladığı tasarrufun maliyetini 2 senede çıkardığını ifade etti.
Sistemin çok büyük tasarruf sağladığını ve ülkemizin aydınlatma giderlerine mühim katkı sağlayacağını ifade eden Başaran “Akıllı kent sistemleri, harekete duyarlı sensörle akıllı kentciliğin asli omurgasıdır. Her yerde armatürü vardır. ASAS, harekete, vakte ve mevsim şartlarına göre aydınlatmayı ayarlayabiliyor. ASAS’ın yatırım bedeli, 19-24 ay arasında sağladığı tasarrufla kendini amorti ediyor. Milli ekonomiye enerji sarfiyatındaki tasarrufla ciddi katkı sunuyor. Yüzde 60’ın üstünde enerji tasarrufu sağlıyor. Ülkemizin aydınlatma giderlerinde mühim tasarruf sağlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gündeme getirdiği bu program amacıyla bu sahada yerli üretim yapan firmalar yeterli sayıda var. Ülkemizde bu gereksinimi vatan dışına bağımlı olmadan karşılama kapasitesi var.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen