İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Nedenleri

Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Nedenleri

Akciğer kanseri belirtileri:

Akciğer kanseri belirtileri yerleşim yerine göre değişiklik gösterebilir. Akciğerin üst kısmına yerleşmiş olan bir kitle, bazı sinirlere bası yaparak kolda ve omuzda ağrıya, ses kısıklığına, göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir.

Bu belirtiler birçok hastalıkta görülebildiği için ihmal edilebilinmektedir. Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu, kas iskelet sistemi ağrısı bu şikayetlere yol açabilir.

Bu şikayetlerin süresi birkaç haftayı aşıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Akciğer kanseri belirtilerinden bazıları şunlardır;

  • Sürekli nefes darlığı, hırıltılı solunum.
  • Geçmeyen ve giderek kötüleşen öksürük.
  • Kanlı balgam.
  • İştah azalması ve zayıflama.
  • Göğüs ağrısı.
  • Ses kısıklığı.
  • Yutma güçlüğü.

Akciğer kanserin en genel belirtisi inatçı öksürüklerdir. Öksürükle birlikte gelen kanlı balgam, akciğer kanseri hastalarının dörtte birlik kısmında görülmektedir.

akciger-kanseri-belirtileri-2-bir-portal-min

İlgili Yazı

Sigara Nasıl Bırakılır? Sigarayı Bırakmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Akciğer kanseri belirti vermeden de ilerleyebiliyor!

Akciğer kanseri belirtileri bazen oldukça sinsidir. Hastaların neredeyse dörtte birinde kanser, hiçbir belirti vermeden oluşmaktadır.

Çoğu kişi akciğer kanseri olduğunu başka bir sebepten dolayı akciğer röntgeni çektirdiğinde öğrenmektedir. Akciğer kanseri erken teşhis edilirse, tedavi sürecindeki  başarı şansı oldukça yüksektir.

Akciğer kanserine yakalanma nedenleri:

Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara olsa da sigara içmeyenlerde de akciğer kanserine yakalanma riski vardır. Tüm akciğer kanseri olaylarına bakıldığında %15’lik kısımı hiç sigara içmemiş kişilerden oluşturmaktadır. Sigara içilen ortamlarda bulunmak da akciğer kanseri gelişim riskini artırmaktadır.

Sigaradan uzak durarak 10 yıl içinde akciğer kanseri riski %50 azaltılabilir. Sigara, pipo, puro ve nargile gibi ürünler kanser nedeni olarak ispatlanmış en önemli risk faktörleridir.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin dışında; genetik geçiş, asbest, radon gazı ve hava kirliliği de akciğer kanseri nedenleri arasındadır. İçme sularında yüksek düzeyde arsenik maddesi olması da önemli bir nedendir.

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen