1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. ABD, İçerisinde Hiç İnsan Bulunmayacak Robotik Gemilerden Filo Kuracak

ABD, İçerisinde Hiç İnsan Bulunmayacak Robotik Gemilerden Filo Kuracak

ABD, Rusya ve Çin’e karşı elini güçlendirmek için insansız deniz araçları (İDA) üretecek.
Otonom araçlar özel sektöre biçim vermeye devam ederken, askeri alanda da insansız araçlar gün geçtikçe artış gösteriyor. Ülkemizin de oldukça çok önem verdiği İHA’lar, ABD’de yeni bir boyut kazanıyor. Uzun tarih boyunca Rusya ile mücadele eden ABD, insansız deniz araçları yapmaya hazırlanıyor. Tamamen robotik donanımlarla donatılacak otonom gemilerin sayısını artıracak ülke, böylece Rusya ve Çin’e karşı elini güçlendirmeyi amaçlıyor.

The National Interest (NI) dergisinin yayınladığı rapora göre, ABD’nin yüzlerce askerin bulunduğu gemilerinin Rus ve Çin’in füzelerine karşı savunmasız olduğu gerekçe gösterilerek 10 insansız savaş gemisi ile 10 insansız robotik denizaltı için ödenek ayırdığı belirtti. Toplamda 4 milyar doları gözden çıkaran ABD, riskli görevlerde bu otonom gemileri tercih ederek can kaybını en aza indirmeyi hedefliyor.

abd-icerisinde-hic-insan-bulunmayacak-robotik-gemilerden-filo-kuracak-bir-portal

Konu ile ilgili açıklama yapan Tuğamiral Randy Crites, geliştirilecek robotik gemilerin yalnızca belirleme değil bunun yanı sıra saldırı durumlarında da kullanılabileceğini açıkladı. İçerisinde mürettebat taşımadığı için boyut şeklinde ufak ve çevik olabilen otonom gemiler, ABD filosunun yeni caydırıcı güçleri olarak Rusya ve Çin’in karşısına çıkacak.

İlgili Yazı

Sony PlayStation 5 ile Birlikte Göreceğimiz 5 Yeni Oyun Teknolojisi

2020 yılında seri üretime geçmesi umulan gemilerin ilkinin inşası için 1,3 milyar dolar bütçe ayrıldı. Ülkemizin de üzerinde durduğu insansız askeri araçlar, gün geçtikçe daha çok sektörde yer almaya başladı. Askeri teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi, günlük yaşantımızda sık sık kullandığımız teknolojilerin de zaman içinde evrimleşeceği noktayı gözler önüne seriyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen