1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. AB, Google’a Yine Sağlam Bir Ceza Yazmaya Hazırlanıyor

AB, Google’a Yine Sağlam Bir Ceza Yazmaya Hazırlanıyor

Google’ın online reklamcılık ile ilgili bir tahkîkatı takiben önümüzdeki hafta Avrupa makamlarından bir ceza ile karşı karşıya kalması bekleniyor.

AB Rekabet Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, Google’ın AdSense teknolojisini kullanarak internet sitelerinde bulunduğunu ve rekabet kurallarını ihlal ettiğini açıkladı.

AB yetkilileri, yapay olarak düşürülmüş seçenekler kullanarak ve çeşitliliği azaltarak Google’ın pazardaki rekabeti kısıtladığını iddia etti.

2006 yılında tanıtılan “Arama İçin AdSense” teknolojisi, Kullanıcıların üçüncü parti internet sitelerini basitçe aramalarını sağlamak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yapılan aramalarda Google reklamları gösterilmektedir.

İlgili Yazı

Rekabet Kurumu, Google Hakkında Yeni Bir Soruşturma Başlattı

Google, daha önce rakip reklamcılık işletmelerinden online reklamlar yayınlamasını engellediği gerekçesiyle iki AB davasından ceza aldı ve yaklaşık 7 milyar avroluk para cezası ödedi. Şirket, müşterilerinin sitelerinde diğer kampanyalar yayınlamasını engellediğini şikayet etmesinden sonra 2009 yılında ilgili kısıtlamaları değiştirdi.

Avrupa Komisyonu, son yıllarda Google’ı iki kez cezalandırmıştı. Google, 2017 yılında online alışveriş arama motoru aracı ve rakiplerinin ürünleri hakkında sponsorlu arama sonuçları gösterme şekli sebebiyle 2017 yılında 2,4 milyar avro para cezasına çarptırıldı. Geçtiğimiz yıl da Google, Android işletim sistemine baskınlık kurmasından kaynaklı 4.3 milyar avro para cezasına çarptırıldı.

google-sorusturma-bir-portal-min

Avrupa Komisyonu, Google’ın ana şirketi Alphabet’in gelirinin onda biri kadar para cezası verebilir; bu durumda Google’a önümüzdeki hafta 13 milyar dolara kadar bir para cezası verilebileceği demek. Ancak ceza miktarının daha az olması bekleniyor.

AB Rekabet Komisyon Üyesi Vestager, bu hafta başında Spotify’ın Apple’ın iPhone programları üzerinden yaptığı 30 adet satın alım Kesintisi sebebiyle yaptığı şikayete takiben, Apple ile rekabet tahkîkatı başlatabileceğini de açıkladı.

Vestager, Alman Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, “Apple ve Apple App Store’un rolünü araştırmalıyız. Piyasaya hakim bir konumda oldukları sonucuna varırsak, vaziyet Google aleyhindeki prosedürlerimizle karşılaştırılabilir” açıklamasında bulundu.

Apple, Cuma günkü bir blog gönderisinde Spotify’ı “yanıltıcı söylem” kullanmakla suçladığı iddialarını reddetti.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Sektörel Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen