1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. 64 Çekirdekli 3. Nesil AMD Threadripper İşlemciler, 2019 Bitmeden Tanıtılacak

64 Çekirdekli 3. Nesil AMD Threadripper İşlemciler, 2019 Bitmeden Tanıtılacak

AMD, yaptığı bir sunu sırasında üst düzey İşlemcileri Ryzen Threadripper serisinin üçüncü neslini yıl sonuna kadar piyasaya sürmeyi planladığını doğruladı.

Her ne kadar lansman tarihi konusu ile ilgili net bir şey söylenmemiş olsa da Threadripper’ın Ryzen 3000 serisinden sonra çıkacağı düşünülüyor.
Intel’in HEDT (High-End Desktop, Üst Düzey Masaüstü) İşlemci piyasasında tekel haline gelmesini istemeyen AMD, Ryzen Threadripper İşlemcilerini çıkararak Intel ile rekabete girmişti. 32 gerçek çekirdek ve 64 sanal çekirdeğe kadar destek veren Threadripper serisi, Intel’in de çekirdek sayısını artırmaya zorunda kalmasına neden olmuştu. Görünen o ki AMD, bununla yetinecek gibi görünmüyor.

ryzen-islemci-bir-portal

3. nesil Threadripper’lar ile ilgili teknik bilgilerimiz neredeyse yok denecek kadar az. Ryzen 3000 serisinde olacağı gibi Zen 2 mimarisine dayanacak olan Threadripper 3 serisi, 7nm’lik üretim süreciyle üretilecek. Bu da aynı gücün çok da ufak bir alana sığdırılabilmesi demek. Ancak AMD, CPU alanını yalnızca küçültmekle kalmayıp buraya daha çok çekirdek sığdırmak istemiş olacak ki 64 çekirdek ve 128 thread’li (en ufak yürütme birimi) Threadripper’lar üretilecek.

İşlemcilerin 5 GHz hızına ulaşacağı söylense de bunun daha düşük çekirdekli modellerde olacağı düşüncesindeyiz. Zira 64 çekirdeğin bütününün da 5 GHz gibi çok yüksek bir hızda çalışması, bilhassa soğutma bakımından son derece zorlayıcı olacaktır

amd-ryzen-islemci-bir-portal

AMD CEO’su Lisa Su, geçtiğimiz günlerde Ryzen 3000 serisinin yaz aylarında tanıtılacağını söylemişti. Threadripper’ın 3. neslinin ise bu İşlemcilerden sonra bu sene içerisinde tanıtılacağına net gözüyle bakılıyor.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Bilgisayar Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen