1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. 6 Yıl Önce, Aniden Düşüşe Geçip Feci Şekilde Yere Çakılan Boeing 747

6 Yıl Önce, Aniden Düşüşe Geçip Feci Şekilde Yere Çakılan Boeing 747

Kargo uçaklarının içindeki yükler sıkıca bağlanmazsa neler olur? Biraz sarsıntı yaşanır, bazı önemli yükler kırılabilir. Ne yazık ki olacaklar bu kadarla sınırlı kalmayabilir. 6 yıl önce gerçekleşen tuhaf bir Boeing 747 kazasına yakından bakıyoruz.
29 Nisan 2013. Askeri malzemeleri taşımak amacıyla Afganistan, Camp Bastion’dan Dubai, Al Maktoum Havalimanı’na gitmek için havalanan National Airlines’ın 102 sefer sayılı uçuşu, tarihin en tuhaf kazalarından birisiyle sonuçlandı.

Boeing 747, Dünyanın en büyük uçak modellerinden birisidir. 102 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiren uçak da bir Boeing 747’ydi:

Camp Bastion’dan havalandıktan sonra hiçbir problem yaşamayan N949CA tescilli Boeing 747 kargo uçağı, yakıt ikmali için -planlandığı üzere- Afganistan, Bagram Airfield’a inişini gerçekleştirdi.

Yakıt alımını tamamladıktan sonra 03 numaralı piste ilerleyen N949CA, saat 15.30’u gösterdiğinde başarılı bir kalkış gerçekleştirdi. Kalkışını takip eden saniyelerde uçak 370 metre yüksekliğe ulaşmıştı.

Bir anda, hiç beklenmedik bir biçimde, kargo uçağının burnu yukarı doğru yükseldi. Sonra…

Pilotlar uçağın kontrolünü kaybettiler çünkü N949CA’nın burnu o kadar yükselmişti ki uçak, neredeyse yere dik biçimde yukarı doğru ilerliyorudu. Aniden İtiş gücünü kaybeden Boeing 747 kargo uçağı, serbest düşüşe geçti ve yere çakıldı.

Kazada, hepsi ABD vatandaşı olmak suretiyle; 4’ü pilot, iki teknisyen ve bir kargo yükleyici yaşamını yitirdi.

Peki bu kazaya neden olan şey neydi?

boeing-747-kargo-ucagi-bir-portal-1

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB), Afganistan Sivil Havacılık İdaresi ve Boeing tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, uçağın kargo bölümünde bulunan bazı yüklerin bağlantılarının koptuğu belirleme edildi.

İlgili Yazı

NASA, iki ay boyunca yatacak insan arıyor!

Normalde sıkı bir biçimde olduğu yerde durması gereken zırhlı araçlar ve iki adet mayın tarama araçına bağlı halatlar; Afganistan, Bagram Airfield’da yapılan yakıt ikmali sonrası yapılan kalkış esnasında kopmuştu. Toplam ağırlıkları tam 80 ton olan bu araçlar, kargo uçağının kuyruk kısmına doğru hızla ilerlemişlerdi. Uçağın burnunu yukarı doğru kaldıran şey, araçların aniden arkaya doğru kayan yüküydü.

Bagram Airfield’daki kaza alanına ait gerçek görüntü.

Yük dengesini bozmakla kalmayıp arka hidroliklere de zarar vererek ve kullanılmaz hâle getiren 80 tonluk yük, uçağın olduğu yerde -aynı elinizden bir kağıdı yere bırakır gibi- serbest düşüşe geçmesine, 03 numaralı pistin sonuna çakılarak 7 mürettebatın hayatını kaybetmesine neden oldu.

boeing-747-kargo-ucagi-bir-portal

Kazadan sonra kargo uçaklarının taşıdıkları ağır yüklere dair bazı işlemler gözden geçirildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen