1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 5G Teknolojisiyle Birlikte Eskisi Gibi Olmayacak 5 Şey

5G Teknolojisiyle Birlikte Eskisi Gibi Olmayacak 5 Şey

Dünya, yeni bir haberleşme devriminin eşiğinde. Mobil etkileşim süratlerinın giderek arttığı ve kablolardan kurtulduğumuz bu devrimde, en büyük dönüm noktası 5G olacak. Peki 5G, hayatımızda tam olarak neleri değiştirecek, neler eskisi gibi olmayacak
2010’lu senesinin başlarında, evlerimizde kullandığımız internet hizmetlerinin büyük çokluğu sınırlıydı.

Bugün mobil cihazlarda tespit edilen 4-6-10 GB’lık kotalar o vakitler evlerimizdeki internet bağlantılarında bulunuyordu. Zaman geçti, dünya akıllı telefonlar vasıtası ile tekrar şekillendi. Artık sıradan internet bağlantıları, hergün kullandığımız uygulamalara yetersiz gelmeye başladı.

5g-teknolojisi-bir-portal

3G ve 4G devrimleri, haberleşme yönünden gerektiğince yeterliydi. Ses, görüntü ve başka verilerin transferi mühim ölçüde arttı. 5G ise sürat olarak daha fazlasınu vadediyor. Nitekim önceki devrimlerden gerektiğince değişik bir yapısı var. Artık ev internetinde bile kablolara elveda diyecek, fiber kablolarla sağlanan süratleri fazlası yerde kablosuz olarak almaya başlayacağız.

Yüksek süratlara kablosuz olarak ulaşmak, bir bakıma duvarları kırmakla aynı manaya geliyor. Nesnelerin İnterneti çağında, kahve ve tost makinelerimizin internete muhtaç bulunduğu bu günlerde, 5G ile çözülecek çok çok problem var. Otonom araçlardan tutun oyun dünyasına kadar her şey 5G ile eskisinden daha değişik olacak.

 Bilim kurgu filmlerinden fırlayan akıllı şehirler:

5g-teknolojisi-bir-portal 1
Qualcomm gibi firmaların 5G çalışmaları, yalnızca şahsi verilerinizin transfer süratini olumlu yönde etkilemeyecek. Hem de bundan sonra yalnızca ev eşyalarınız internete bağlanmayacak. Koca bir şehir, sokaklar, caddeler, taksi durakları, taksiler, binaların ısıtma ve soğutma sistemleri, kapı kilidiniz, sokak lambaları, kanalizasyon sistemleri…. Bu liste uzar. Her şeyi daha verimli kullanmak mecburiyetinde bulunduğumuzu biliyoruz.

2050 senesine kadar, Dünya üstünde en az 8 ila 10 akıllı metropol şehirleri görmemiz bekleniyor. Değişim ise oldukça başladı. Bu şehirlerde yaşayacak milyonlarca insan, bugünün insanlarına kıyasla birer teknoloji uzmanı olacaklar. Demedi demeyin.

Bilgi işçilerinin bir işyeri olmayacak:

5g-teknolojisi-bir-portal 2
Günümüzün en süregelen çalışma formüllerinden olan “homeoffice” sistemi, 5G vasıtası ile çok daha süratli süregelenlaşacak. Örnek vermek gerekirse, normal şartlarda büroya gitmesi gereken bir endistriyel tasarımcı, aynı işi evinde de yapabilecek. İşverenler, personelleri tıpkı büroda çalışıyorlarmış gibi denetim edip yönetebilecekler.
Yapılan işler, süratli veri transferinin yanı sıra blok zinciri gibi devrimsel teknolojiler vasıtası ile daha güvenilir duruma gelecek. Böylece insaların bir bina altında, aynı ortamda bulunma zorunlulukları ortadan kalkacak.

Sınırsız mobil internet paketlerinin standart ve ucuz duruma gelecek:

5g-teknolojisi-bir-portal 3
Geleneksel kablolu internet bağlantılarında süratın artması amacıyla altyapının buna elverişli olması gerekir. Bant genişliği problemleri, kablolarda fiziksel sınırlara bağlı olarak gelişir. Eğer kabloyu ortadan kaldırırsanız, altyapı ve ona bağlı problemleri da kısmen tarihe gömersiniz.

Daha ilerlemiş sistemlere sahip 5G’li baz istasyonları, evinize fiber kablolarla gelen interneti, metroda ya da otobüste giderken almanızı sağlayacak. Bu da normalin üstünde veri kullanımını yanında getirecek. Operatörler, daha çok veri hizmetini, daha ucuz fiyatlarla sunmak mecburiyetinde kalacaklar. Sonra da tıpkı evimizde bulunduğu gibi internet bağlantıları sınırsız duruma gelecek.

“Sınırsız” hafızaya sahip mobil cihazlar:

5g-teknolojisi-bir-portal 4
Bir mobil cihazın sınırsız hafızaya sahip olması, fiziksel olarak olası değil. Zaten işin ironik yönü da bu. Kablosuz ve süratli veri transferi vasıtası ile, oldukça alışmaya başladığımız bulut sistemlerine olan erişim de artacak. Artık yüzlerce GB depolama alanına fiziksel olarak gereksinim duymayacak, bulut sistemlerine istediğimiz an, istediğimiz yerden ulaşabileceğiz. Dosyaları indirmek ya da yükleme çocuk oyuncağı olacağından, cihazımızdaki hafızanın miktarı önemsiz bir duruma gelecek.

5G destekli akıllı telefonlarda yüksek hafıza birimleri göremezseniz şaşırmayın, vakitle buna alışacağız.

Konsol ve PC oyunlarını telefonla oynamak:

5g-teknolojisi-bir-portal 5
Konsol ve PC dünyasının oyun tecrübesi hala mobil dünyadaki oyunlardan kat ve kat iyi. Peki size, Assasin’s Creed ya da Red Dead Redemption gibi yüklü, grafik yönünden varlıklı ve sinematik oyunları mobil cihazlarla oynayabileceğinizi söylesek?

Bunun nasıl gerçekleşeceğini ilk etapta kavramak zor. O yüzden bir önceki maddeye dönüyor ve bulut sistemlerini size hatırlatıyoruz. Google, Mozilla, Microsoft gibi dev şirketler, bulut üstünden oyun oynamanızı gerçekleştiren sistemleri test ediyorlar. Yani sizden çok uzakta çalışan bir bilgisayarda oyun oynayıp, süratli veri transferi vasıtası ile görüntüyü telefon ekranında göreceksiniz. Tepkime süreleri tıpkı konsol ve PC’de bulunduğu gibi gerçek vakitli olacak.

Bulut oyunculuğu amacıyla biraz erken olsa da online oyunların bundan sonra mobil dünyada egemen duruma geleceğini söylemek olası. Sadece. önümüzdeki birkaç sene süresince bu konunun takipçisi olun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen