İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. 5G ne zaman geliyor? Bakan Turhan belirtti!

5G ne zaman geliyor? Bakan Turhan belirtti!

5G destekli akıllı Telefonların tanıtılması ile beraber bu yıl ilk geçiş süresi başlamış olacak. Başta ABD olmak suretiyle birkaç ülkede yavaş yavaş 5G’ye geçişin başlaması ve 2020’de bu sürecin son derece hızlanması bekleniyor.

Tabi, merak edilen konulardan birisi de Türkiye’de 5G’nin ne zaman kullanıma sunulacağı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 5G teknolojisinin ülkemizde kullanıma sunulması konusu ile ilgili bazı açıklama yaptı.

Turhan açıklamasında şöyle dedi; “Dünya önümüzdeki birkaç yıl içerisinde önemli teknolojik devrimlerle karşılaşacak. Ülkemizde şu anda 4,5G teknolojisini kullanıyoruz. 2020 yılında bunun gayreti ve çalışması içerisindeyiz; 5G geliyor”

ulasirma-bakani-5g-icin-mujdeyi-verdi-bir-portal

Bakan Turhan’dan 5G teknolojisi açıklaması!

15 yıl önce Türkiye’nin kendi ihtiyacını karşılama oranının yüzde 22 olduğunu belirten Bakan Mehmet Cahit Turhan, savunma malzemeleri üretiminde ise Türkiye‘nin kendine yetebilen hale geldiğini ifade etti. Teknolojik gelişmeler ile ilgili da bilgi veren Bakan Turhan konuşmasına şu şekilde devam etti;

İlgili Yazı

Rekabet Kurumu’ndan Türk Telekom’a tahkîkat!

5G Ne zaman geliyor ?

“Cihazları ve silahları üretme konusu ile ilgili ki oranımız on beş yıl önce yüzde yirmi iki idi. Kendi ihtiyacımızı karşılama oranımızın, yüzde 78’ini dışarıdan alıyorduk ve buna çok para harcıyorduk.

Şimdi savunma malzemeleri konusu ile ilgili, kendimize yetecek kadar silahımızı da, zırhlı aracımızı da, topumuzu da, tüfeğimizi de kendimiz üretebiliyoruz. Bu çalışmakla olur. Her alanda kendimizi göstermemiz lazım. bir ton fındık satıyorsunuz, bir Telefon alabiliyorsunuz. bir ton fındık, yüz gramlık bir teknolojik ürünün karşılığı.

Fındığımızı da üreteceğiz, buğdayımızı da üreteceğiz, besin sektörü bizim stratejik sektörümüzdür. Kendi kendine yeten sınırlı ülkelerden biriyiz. Bunun her zaman kıymetini bilmeliyiz. Günümüzde İzlanda’nın inovasyonla beraber milli geliri kırk bin dolara çıktı. İskandinavya ülkeleri de hakeza. Biz de bunları yapabiliriz, bizim insanlarımız zekidir, çalışkandır.

Ama biz insanlarımızı değerlendirme konusu ile ilgili çok verimli, çok iyi bir yöneticilik yapmadık. Bu ayın başında Barselona’ya gittim, Dünya İletişim Kongresi ve Fuarı’na gittim. Dünya önümüzdeki birkaç yıl içerisinde oldukça önemli teknolojik devrimlerle karşılaşacak. Biz ülkemizde şu anda 4.5 G teknolojisini kullanıyoruz. 2020 yılında bunun gayreti ve çalışması içerisindeyiz; 5G geliyor.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen