1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. 28.000 Yıllık Bir Mamutun Hücrelerini Canlandırıldı…

28.000 Yıllık Bir Mamutun Hücrelerini Canlandırıldı…

Yuka (yünlü mamut) bundan çok uzun zaman önce öldü. Fakat bilim insanları, fare yumurta hücrelerinde Yuka’ya kısa da olsa ikinci hayat verdiler.

Scientific Reports’ta pazartesi günü yayımlanan bir incelemeye göre, 28.000 yıldan daha eski olan yünlü bir mamuttan elde edilen hücreler, fare yumurta hücrelerinin içinde kısmen tekrar canlandırıldı.

Araştırmacıların başarısı, biyolojik etkinliklerin uzun vakittir ölü olan hayvanların hücrelerinde yeniden uyarılabileceğini gösteriyor.

Japonya’daki Kindai Üniversitesi’nde bir biyolog olan Kazuo Yamagata’nın liderliğindeki ekip, 2010 yılında Rusya’nın doğusundaki Dmitry Laptev Boğazı’nın kıyısında keşfedilen genç ve dişi mamut olan Yuka’nın artıklarından hücreler aldı.

Mamut-fosili-bir-portal

Yuka, ölü hayvanların cildini, kürkünü, beynini ve diğer yumUşak dokularını sağlam tutabilen donmuş bir zemin tabakasının altında bulunmuştu. Yuka’nın vücudunun donmuş toprak altında korunmuş olmasının da sayesinde, Yamagata’nın ekibi, mamutun kas dokularındaki 88 adet nükleüs benzeri çekirdeği problemsizce alabildi.

Araştırmacılar, karşılaştırma yapabilmek için bazı fil hücrelerini bir farenin oositlerine yerleştirdikten sonra aynı prosedürü Yuka’dan alınan hücre çekirdikleri için de gerçekleştirdiler.

Hücre çekirdeği inkübe edildikten sonra yalnızca biraz için olsa da tekrar uyanmış görünüyordu. Hücreler bölünmedi yalnız hücre, bölünmesinden önceki “spindle assembly” gibi bazı oldukça önemli adımları başarıyla tamamladı.

 

Yaklaşık on yıl önce diğer bir ekip, 15.000 yıllık bir mamut mumyası kullanarak aynı yöntemi uygulamayı denedi, yalnız bu denemeler hücresel etkinliği uyarmakta başarısız olmuştu.

İlgili Yazı

Kanada’da Eriyen Buzulların Altından 40 Bin Yıllık Bitki Fosilleri Çıktı

Dna-bir-portal

Yuka’nın hücrelerinin kısmi olsa da hayata döndüğü gerçeği, soyu tükenmiş hayvanları klonlamak isteyen bilim insanları için hem heyecan verici hem de zorlu bir gelişme olarak görülüyor.

Bir yandan makul vaziyetlerde hücrelerin tekrar uyarılmasının mümkün olduğu görülse de Yuka’nın istisnai bir biçimde bozulmamış bir örnek olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bu istisnai vaziyette bile hücreleri uyarma konusu ile ilgili tam bir başarı sağlanabilmiş değil.

İlgili Yazı

Gelmiş Geçmiş En Yırtıcı Canlılardan Biri Olan Megalodonları Yok Eden Şey Neydi?

Yamagata ve meslektaşları, “Araştırmada edindiğimiz sonuçlar, bize mamutun mevcut teknoloji ile klonlanmasının fiili imkânsızlığını açıkça gösteriyor.” şeklinde konuştukları açıklamayı “Yine de soyu tükenmiş hayvan türlerinde hücre çekirdeklerinin biyolojik faaliyetlerini değerlendirmenin yolunu açmakta başarılı olduk.” diyerek bitirdiler.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Bilim Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen