İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. 2018 Turizm Raporu Yayınlandı: Türkiye, Turist Artışında Avrupa Ülkeleri Arasında İlk Sırada
Trendlerdeki Yazı

2018 Turizm Raporu Yayınlandı: Türkiye, Turist Artışında Avrupa Ülkeleri Arasında İlk Sırada

Avrupa Seyahat Komisyonu ETC, ülkelerin turizm verilerini analiz ederek hazırladığı 2018 yılı turizm raporunu yayınladı. İlginç ayrıntıların bulunduğu raporda ülkemiz, yıllara göre turist sayısı artışında 33 Avrupa ülkelerini geride bırakarak zirveye oturdu.
Avrupa Seyahat Komisyonu’nun geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda turist sayısında en hızlı ve yüksek artış gösteren ülke olan Türkiye, bu yıl da zirveyi kimseye kaptırmadı. 33 ülkenin turizm verilerini inceleyen Avrupa Seyahat Komisyonu’nun raporuna göre ülkemize gelen turist sayısı, 2017’ye kıyasla %22 artış göstererek 47 milyona ulaştı.

Geçtiğimiz yıllarda 40 milyonun üzerine çıkmayan turist sayısının bu yıl büyük bir artış göstermesi, raporun en dikkat çeken detaylarından biri. 2016 yılında yaşanan terör saldırıları ve darbe girişiminden sonra düşüşe geçen turizm sektörü, rapordaki verilere göre hızlı bir geri dönüş yaptı.

turizm-rapor-bir-portal

Ülkemize gelen turistlerin arasında en yüksek artış Rus turistlerde yaşandı. Geçtiğimiz yıl ülkemizi ziyaret eden Rus turist sayısı 4,7 milyon iken bu yıl bu rakam aşağı yukarı %35’lik artışla 6,4 milyonu aştı. Raporda ülkemizdeki turist artışının nedenlerinden biri olarak turistler için ucuz bir tatil mekanı olması gösterildi.

Rapordaki diğer Avrupa ülkelerine bakarsak, Türkiye’nin sonrasında en yüksek artış Sırbistan’da görüldü. 2017 verilerine göre 2. olan İzlanda ise bu yıl 14. sırada yer aldı. Türkiye ve Sırbistan’dan sonra listede sırayla Malta, Karadağ ve Letonya yer aldı.

2018 turizm raporunda düşüş gösteren ülkeler de dikkat çekti. Estonya ve Monako’da turist sayısında %0.5’e yakın azalma gözlemlenirken en büyük düşüş İngiltere’de yaşandı. Turist sayısında geçtiğimiz yıla göre %5 düşüş yaşayan İngiltere’deki bu düşüşün sebebi olarak Brexit gösterildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen