1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. 2 Helikopter Kazasından Sorumlu Olan UH-1 Tipi Helikopterin Özellikleri Nelerdir?

2 Helikopter Kazasından Sorumlu Olan UH-1 Tipi Helikopterin Özellikleri Nelerdir?

Bugün maalesef elim bir kaza yaşandı ve Çekmeköy‘de UH-1 tarzı askeri helikopter site içerisine düştü. Geçtiğimiz kasım ayında da düşerek 5 şehit vermemize sebep olan bu helikopter neyin nesidir?
Bugün mecburi iniş yapmaya çalışırken Çekmeköy’de bir sitenin içerisine askeri helikopterin düştüğünü ve maalesef 4 askerimizin şehit bulunduğunu hatırlıyoruz. Milli Savunma Bakanlığı yönünden UH-1 tarzı helikopter bulunduğu belirtiler bu askeri hava aracı, Amerika odaklı Bell firması yönünden üretildi.

uh1-bir-portal
Arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimleri görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilen UH-1’in iskelet yapısı Bell Model 204’e dayanıyor. Başarılı Bell helikopterlerinin öncüleri olan UH-1’ler İlk uçuşlarını 22 Ekim 1956‘da yapmışken Amerikan Ordusu’na 1959‘da girmiştir.
İlk olarak Vietnam Savaşı’nda kullanılmak üzere imal edilen bu askeri helikopterin UH-1B modelinde kabin, 9 asker ve 3 sedye alabilecek şekilde düzenlenmiştir. Son üretimi 1976 senesinde uygulanan helikopterden toplamda 16 bin adet üretilmişken, bunların 5 bin sayısı Vietnam Savaşı’nda kullanılamaz duruma gelmiş ya da parçalanmıştır.

Amerikan Ordusu 2004 senesinde elindeki tüm UH-1’leri UH-60 Blackhawk’lar ile değiştirmiş; elden çıkarılanlar da hava ambulansı ve eğitim amaçları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Avusturya Ordusu da birkaç sene önce UH-1 helikopterlerini emekliye ayırmıştır.

uh1-bir-portal 1
TSK da 2020 senesi sonuna kadar UH-1 helikopterlerinin tamamını envanterinden çıkartmayı, yerine yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve geçen eylül ayında test uçuşlarına başlanan “T-625 Genel Maksat Helikopterleri“ni kullanmaya başlamayı hedefliyor. Aynı vakitte TSK’nın ikinci bir emre kadar UH-1’lerin uçuşlarını durdurduğuna da söyleyelim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen