İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. 2. Dünya Savaşı’nda Batan USS Wasp Uçak Gemisinin Kalıntıları Bulundu

2. Dünya Savaşı’nda Batan USS Wasp Uçak Gemisinin Kalıntıları Bulundu

İkinci Dünya Savaşı’nda Japon denizaltı saldırıları sonucunda Solomon Adası açıklarında batan USS Wasp uçak gemisinin kalıntıları keşfedildi.

İkinci Dünya Savaşı, uçakların ve uçak gemilerinin ne kadar etkili olduklarını gösteren bir savaş olarak tarihe geşti. Savaşın gemileri kendi başlarına birer efsane konumuna yöneldi. Bu gemilerin en meşhuru Yamato olsa da USS Wasp da meraklıları arasında son derece tanınmış bir gemi. 1940’da denizlere açılan gemi, 1942’de batırılmıştı.

uss-wasp-ucak-gemisi-bir-portal-min

Araştırma gemisi Petrel, son dönemde bu bölgede incelemeler yapıyordu. Petrel kaşifleri, Wasp’ın artıklarını Avustralya ve Yeni Zelanda arasında bir yerde, yüzeyden 4.2 kilometre altta buldular. Böylece gemi ve ekibinin bulduğu gemilere bir yenisi eklenmiş oldu.

İlgili Yazı

II. Dünya Savaşı’ndan Kalma Gözlem Kulesinden Yapılmış Otel

Keşif ekibinin daha önce bulduğu gemiler arasında USS Juneau, USS Ward, USS Lexington, USS Helena ve USS Indianapolis bulunuyordu. Şubat başında da bir diğer uçak gemisi olan USS Hornet’in artıkları bulunmuştu.

Şu anda ABD donanmasında bulunan USS Wasp gemisinin kaptanı Colby Howard, Wasp denizcilerinden, bilhassa de özgürlüklerini bedelini canıyla ödeyen denizcilerden minnetar olduklarını ifade etti.

uss-wasp-ucak-gemisi-2-bir-portal

 

USS Wasp, 15 Eylül 1942’de Solomon Adaları açıklarında gerçekleşen bir Japon denizaltı saldırısında batmıştı. Geminin aldığı ağır darbelerden sonra kaptan geminin terk edilmesi emrini vermişti. USS Wasp’ın tamamiyle batması ise 8 saat sürmüştü. Saldırıda 176 denizci hayatını kaybederken 366 kişi de yaralanmıştı. Toplam mürettebat ise 2162 kişiydi.

İlgili Yazı

Türkiye’nin İnsansız Minik Savaşçıları Vatanı Savunacak!

Petrel ekibi, Paul Allen tarafından kurulmuştu. Allen’in tek şartı, tarihi batıkların savaş mezarlığı olarak değerlendirilmesi ve yerlerinin gizli kalmasıydı. Batıkların tam konumu sadece hükümetler ve müzelerle paylaşılıyor. Pertel, 6 kilometre derinliğe kadar inebilen otonom bir su altı cihazına sahip. Gemide bunun dışında diğer gemilerde bulunmayan teknolojiler de kullanılıyor.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Yaşam Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen