1. Ana Sayfa
  2. Yazilim
  3. 19 yıllık WinRAR güvenlik açığına dikkat!

19 yıllık WinRAR güvenlik açığına dikkat!

WinRAR başta .RAR uzantılılar olmak suretiyle uzun yıllardan beri sıkıştırılan dosyaları açmak için bilgisayarlarımızda yüklü olan vazgeçilmez uygulamalardan birisi. 1995’den bu yana kullanılan uygulama ciddi bir güvenlik açığı barındırıyor.

İlgili Yazı

AB, Google’a Yine Sağlam Bir Ceza Yazmaya Hazırlanıyor

Geçtiğimiz ay uygulamada 19 yıldır var olan bir güvenlik açığı olduğu belirleme edilmişti. Check Point güvenlik firmasının belirleme ettiği bu açık UNACEV2.DLL isimli eski bir kütüphanenin ACE veri sıkıştırma bölümünde yer alıyor.

WinRAR 19 yıllık güvenlik açığını kapattı!

Bu kapsamda hackerlar .RAR dosyasını klasöre çıkardığınızda bu dosyaların kendiliğinden bilgisayarın başlangıcına eklenmesini sağlayabiliyordu. Bu sayede bilgisayarınıza basitçe erişim sağlayabiliyorlardı.

winrar-19-yil-guvenlik-acigi-bir-portal-2

Neyse ki, WinRAR 5.70 versiyonu ile beraber bu güvenlik açığı kapatıldı. Ancak, programın güncel sürümünü henüz yüklemeyen milyonlarca Kullanıcı bulunuyor ve bunlar büyük bir güvenlik tehtidi ile karşı karşıya.

Zira, bu açığın farkına varan diğer hackerlarda bu alana yönelmeye başladılar. Bu güvenlik açığından kaç kişinin etkinlendiği bilinmezliğini korurken, programın bugüne kadar 500 milyondan fazla Kullanıcısı olduğunu belirtmek isteriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen