İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 İşlemini Hızlıca Nasıl Yaparsınız? Quora
Trendlerdeki Yazı

1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 İşlemini Hızlıca Nasıl Yaparsınız? Quora

Dünyanın en tanınmış soru yanıt sitesi Quora’da zeka oyunları kategorisinde sorulan ve yüz binlerce kişi tarafından görüntülenen bu soruya, oyuncular son derece farklı yanıt verdi. Aralarında şaşırabileceğiniz cevapların da olduğu yanıtlara gelin beraber göz atalım.
İnternet oyuncularının bilgi almak için kullandığı forum sitelerinin, sözlüklerin ve blogların yerini artık Quora almaya başladı. Sorduğunuz sorulara, işin ehli kişiler tarafından yanıt alabileceğiniz sitede, yapacağınız kısa bir tlinka bilgiye doyabiliyorsunuz.

Birçok farklı kategoride soru sorulan Quora’da bilhassa zeka oyunları kategorisinde gelen sorular, oyuncuların farklı bakış açılarıyla olaya yaklaşmalarını sağlıyor. Popüler web sitesinde sorulan “1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 İşlemini Hızlıca Nasıl Yaparsınız?” sorusu da bunlardan biri. İşte oyunculardan gelen farklı cevaplar.

1. Ünlü matematikçi Karl Friedrich Gauss’un tekniği

Robert-gordon-bir-portal

Robert Gordon Newcombe tarafından gönderilen yanıtta, ünlü matematikçi Gauss’un başından geçen bir hikaye anlatılıyor. Sorunun çözümünü bu hikayeyle aktaran mesaj,soruya verilen en beğenilen cevap olarak dikkat çekiyor. İşte Gauss’un çocukken yaşadığı matematik anısı:

Gauss ve sınıf arkadaşlarına 1’den 100’e kadar olan sayıları toplama görevi veren matematik öğretmeni, yanıtları kontrol etmektedir. Öğrencilerin verdiği cevaplarla sinirlenen öğretmen, Gauss’un prosedür yapmadan kağıda yazdığı 5050 cevabını görünce şaşırır. Bunu nasıl yaptığını soran öğretmene Gauss şu cevabı verir: ” Basit, 1 + 100 = 101; 2 + 99 = 101; 3 + 98 = 101; bunlardan 50 tane var, bu yüzden yanıt 5050’dir”

Sorulan soruda 1’den 10’a kadar olan ardışık sayıların toplamı sorulduğu için Gauss’un tekniği ile sonuç basitçe hesaplanabilir.

2. En büyük sayı tekniği

Andrew-eberlein-bir-portal

Fizik ve matematik okuyan Andrew Eberlein’in verdiği bu cevap, ardışık sayıların toplanması için oldkça basit bir teknik sunuyor. Hızlı prosedür yapmanız gerektiği anlarda imdadınıza yetişecek teknik kısaca şu şekilde açıklanıyor:

Dizideki en büyük sayıyı bul: 10
Bu sayının bir fazlasını al: 11
Elindeki iki sayıdan çift olanı seç: 10
Seçtiğin sayıyı ikiye böl: 10/2=5
2. adımda bulduğun sayı ile 4. adımda bulduğun sayıyı çarp: 5*11=55

3. En bilinen ardışık sayı toplama formülü

ardisik-sayi-bir-portal

Ülkemizdeki matematik derslerinin olmazsa olmazı olan bu formül, matematik öğretmeni Adam Wright tarafından tavsiyelmiş. Bu teknik, kolay bir mantıkla şu şekilde ilerler.

Dizinin son elemanını “n” parametreyi ile tanımlanır: n=10
Hemen sonrasında “n+1” sayısı hesaplanır: 10+1=11
Elde edilen iki sayıyı çarpılır: 10*11=110
3.adımda hesaplanan dşayetin yarısı alınır: 110/2=55

4. Dizideki simetri tekniği

simetri-bir-portal

10 gibi sonu sıfırlı sayıların çarpılmasının basit olmasını temel alan prosedür, 10 = 10; 9 + 1 = 10; 8 + 2 = 10 gibi sonucu 10 olan toplamalar yapmayı tavsiye ediyor. Cyrus Seyrafi adlı oyuncu tarafından gösterilen teknikde elde edilen 5 tane 10 sonucuna son kalan 5 sayısı da eklenerek 55 sonucuna ulaşılıyor.

5. Kopyala yapıştır tekniği

kopyala-yapistir-bir-portal
Reuven Wachtfogel tarafından gönderilen mesaj, konunun en beğenilen yanıtlarından biri. Tüm matematiksel prosedürleri bir kenara bırakarak hızlı sonuca teknoloji sayesinde ulaşmayı sağlayan teknik, Google’ın hesap makinesini kullanıyor.

Quora’da sorulan bir matematik sorusuna gelen farklı cevapları derleyerek sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Konuya gelen diğer cevapları incelemek için buraya tıklayarak ilgili Quora sayfasına gidebilirsiniz. Siz de kendi tekniğinizi yorumlar kısmından bizle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen