İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. 120 Milyon Facebook Kullanıcısının Verilerini Çalındı

120 Milyon Facebook Kullanıcısının Verilerini Çalındı

Arkadaşlar arasında sürekli “Beni ne kadar iyi tanıyorsun?” denerek paylaşılan testler meğer hiç de masum değilmiş.
Facebook Kullanıcılarının şahsi verilerini test programları ile çalarak bu verileri reklam amaçlı kuruluşlara satan ya da kendileri kullanan iki kişi, sosyal medya ve Silikon Vadisi devi tarafından dava edildi. Yıllar süren şahsi veri hırsızlığının backgroundu da böylece ortaya çıktı.

Ne kadar ve kimlerin hesapları ele geçirildi

2017 ve 2018 yılları arasında Gleb Sluchevsky ve Andrey Gorbachov adlı iki kişi, aşağı yukarı 63.000 Facebook Kullanıcısını; burçlar, karakter ve tanınmışlık ve aynısı çoğu test içeren zararlı tarayıcı eklentileri kurmaya teşvik ettiler. Aynı zamanda 4 adet -FQuiz ve Supertest gibi- web sitesine sahip olan kişiler, oluşturdukları testlerde şahsi sorular sorarak Kullanıcıların verilerini çalıyorlardı.

120-milyon-facebook-hesabı-çalındı-bir-portal

Facebook hesabıyla bağlan seçeneği bulunan test programları yalnızca kısıtlı miktar veriye erişeceğini söylüyor. Bunun sonrasında Kullanıcının bir internet tarayıcısı eklentisi indirmesini isteyen uygulama, Kullanıcının Facebook hesabındaki tüm verilere erişim sağlıyor. Geçen yıl içerisinde bu kişilerin 81.000’i aşkın Kullanıcının mesajlarını sattıkları vurgulanıyor.

Toplamda 120 milyon Facebook Kullanıcısının verilerinin söz konusu iki kişi tarafından çalındığı transfer edildi. Facebook ise bu kişilerin özel mesajları satmaları nedeniyle itibarının fazlasıyla zedelendiğini söylüyor. Sistemdeki açığı bulmak için 75.000 dolar harcama yapan sosyal medya devi Facebook, testlere giriş yapmanın Kullanıcıların talebiyle gerçekleştiğini ve bir sorumluluk kabul etmeyeceğini de aktarıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen