İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Google’ın Başarılı Olmasını Sağlayan Uygulaması: Gmail

Google’ın Başarılı Olmasını Sağlayan Uygulaması: Gmail

15 yıl önce çıkan e-posta hizmeti, Google’ın bir arama motorundan fazlası olduğunu tüm Dünyaya göstermişti.
Bundan birkaç yıl önce Google’ın CEO’Su Sundar Pichai, Google’a 1 Nisan 2004 tarihinde, yani GMail’in çıktığı gün iş müracaatsunda bulunmuş. Yıllar sonra şirketin CEO’su konumuna gelen Pichai, GMail’in başta bir 1 Nisan şakası olduğunu düşünmüş.
GMail’in çıkmasının üstünden tam 15 yıl geçti ve bir 1 Nisan şakası olmadığı aşikar. GMail’in şu anda aktif olarak aylık 1,5 milyar Kullanıcısı mevcut. Karşılaştıracak olursak, Yahoo Mail’in aylık Kullanıcı sayısı yalnızca 228 milyon. GMail, tabiri caizse ‘tırnaklarıyla kazıyarak’ küçük adımlarla AOL Mail ve HotMail gibi büyük Mail servislerini geride bıraktı.

google-gmail-bir-portal

(GMail, 2004 yılında böyle gözüküyordu)

GMail’in çıkmasından 1 yıl sonra Google, Google Haritalar’ı piyasaya sürdü. Google Haritalar şu anda Dünyanın 1 numaralı harita servisi konumunda. Google bunun dışında Android işletim sistemini ve YouTube’u satın aldı. Bu programlardan biri Dünyanın en büyük mobil işletim sistemi, diğeri ise Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi. Internet Explorer, Dünyanın en fazla kullanılan internet tarayıcısı durumundayken Google, Chrome tarayıcısını piyasaya sürdü ve Internet Explorer artık neredeyse hiç kullanılmıyor. Bütün bu Google ürünlerinin aylık aktif Kullanıcısı en az 1 milyar.
Özetle GMail, Google’ın kendine güvenini getiren bir patlamaydı. Kimse yalnızca bir arama motoru servisinin böyle büyüyeceğini tahmin etmiyordu. GMail olmasaydı Google bu günlere gelebilir miydi, bilinmez. Ancak şu anda Dünyanın en önde gelen teknoloji devlerinden biri olduğu net.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen